Këshilla shumë të rëndësishme: Si të mbani larg ankthin dhe sulmet e panikut gjatë karantinimit
Pjesa më e madhe e botës tashmë është në karantinë, dhe të jetosh për një kohë të pacaktuar në karantinë, nuk është një gjë e thjeshtë.

Të jesh vetëm me kaq shumë kohë të lirë për të kaluar është shpesh diçka për të cilën dëshironi shpesh, por pasi të bëhet reale ajo ju bën të ndyshoni veten në një mënyrë tjetër nga sa e kishit imagjinuar.

Prandaj është e lehtë të imagjinohet se si gjatë karantinës përballeni me ankth dhe frikë. Pasiguria për ditën tjetër, mungesa e angazhimeve, puna që për disa është zvogëluar, ndryshuar apo edhe ndalur dhe paaftësia për të parë të dashurit ose për të dalë jashtë për t’u shpërqendruar janë sigurisht arsye më shumë sesa e vlefshme nga frika e futjes në depresion në karantinë ose ankth dhe sulme paniku.

Prandaj është më e rëndësishme se kurrë që të përpiqeni të shmangni problemin duke gjetur forca me të cilat mund të sulmoni ankthin dhe panikun, në mënyrë që t’i bllokoni ato edhe para se të lindin. Le të përpiqemi të zbulojmë disa prej tyre.

Mbani larg mendimet negative.

Rregulli i parë që duhet të ndiqni për të provuar të mbani ankthin dhe depresionin Brenda vetes është të përpiqeni të keni vetëm mendime pozitive në mendje. Një synim që mund të jetë i vështirë këto ditë, por që është gjithashtu baza e vetme për të ruajtur psikikën e dikujt. Shmangni shikimin e shumë lajmeve ose kërkimin e lajmeve alarmante dhe shpenzoni kohë duke dëgjuar muzikë relaksuese dhe duke shikuar disa filma.

Vendosni një rutinë.

Vendosja e një rutine të përditshme është pra një mënyrë e mirë për tu ndjerë të sigurt dhe për të mos kënaqur mendimet e frikës. Prandaj është mirë të vendosni një kohë për alarmin që është gjithmonë i njëjtë dhe i cili pasohet nga emërimet e përditshme siç janë mëngjesi, pastrimi i shtëpisë, përgatitja e vakteve, telefonatat me të afërmit dhe miqtë, etj … Në këtë mënyrë do të keni ditë e shënuar nga angazhimet dhe kjo do të ndihmojë të ndjeheni më pak peshën e pasigurive të dhëna nga periudha.


Flisni me miqtë.

Miqtë dhe të afërmit janë një pikë e rëndësishme e kësaj periudhe. Shumë përfituan nga pamundësia për t’u takuar për të krijuar biseda në grup, në të cilat të bisedojnë lirshëm ose madje të shikojnë filma në TV. Këto janë opsione që mund të bëjnë një ndryshim, duke krijuar një kohë në ditë për të pritur dhe duke ndihmuar për të ndarë periudhën e vështirë me të dashurit. Pra, shkoni përpara që një film të shikojë drejtpërdrejt me të tjerët, kjo është arsyeja pse ekziston mundësia e sinkronizimit të videos në kompjuterë të ndryshëm, në mënyrë që të gjithë të mund të shihni të njëjtën gjë së bashku dhe pa probleme vonesash.

Shtuar më 28/03/2020, ora 16:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori