Kërkon 12 milje det shqiptar, Kotzias tregon negociatorët grekë
Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka bërë publike detajet e marrëveshjes me Shqipërinë për detin gjatë interpelancës në parlamenin Grek.

Duke iu referuar paktit te vitit 2009, Kotzias ka deklaruar se “një marrëveshje e vërtetë eshte më mirë se një marrëveshje fantazmë”.

“Ose të mos bëjmë marrëveshje, ose të pranojmë vendimet e Gjykatës Kushtetuese, ose të përpiqemi të korrigjojmë çështjet teknike"- ka thënë ministri grek duke treguar mundësitë për këtë marrëveshje.

"Grupi ynë negociator përbëhet nga 10 persona. 8 janë zyrtarë të ministrisë së jashtme, një personalitet i të drejtës ndërkombëtare dhe një specialist i hatrografisë"- duke zbuluar kështu grupin negociator për marrëveshjen detare. /albeu.com/

Shtuar më 01/03/2018, ora 13:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori