Kerkohet rigjykimi i lendes se Sopotit
Albeu.com
Pa ndonjë premtim konkret famijarët e të dënuarve në rastin e Sopotit janë larguar nga selia e BDI – së në Tetovë. Kështu rrëfen Skenderi vëllai i të dënuarit Zenel Klaiqi. Skender Klaiqi thotë se presionet me të cilat janë ...... përballur kanë qenë arsyeja e largimit prej atje, ndërsa citon pretimet e liderit të BDI që u ka dhënë atyre në Tetovë.
“Ju kam treguar më herët që kemi bërë takime edhe është formuar një këshill. Kam formuar një ekip që të zbulohet kjo që të ketë liri. Ato janë premtime të kota. Këtu nuk ka asnjëfar premtimi konkret të paktën të na kish thënë se do të miret dicka konkrete. Ama jo 100 për qind, por million për qind nuk pash arsye se do të punohet. Ata me çdo kusht tentonin të na largojnë neve prej andej", tregon Skender Klaiqi, vëllau i të dënuarit Zenel Klaiqi.
Nga Bashkimi Demokratik për Integrim thonë se do të bëjnë gjithcka të mundur për zbardhjen e plotë të rastit. Deputetit Safet Neziri thotë se në bashpëpunim me banorët e fshatiti dhe avokatët e tyre, do të bëhet përpjekje për përsëritjen e përocesit gjyqësor dhe zbardhjen e plotë të rastit.
"Ju kemi premtuar një punë, do të angazhohemi deri në maksimum, së bashku me përfaqësuesit e Sopotit, bashkëkoordinim për tejkalimin e situatës dhe për zgjidhje e një rrugëdalje të përbashkët juridike dhe institucionale. Por gjithashtu ne kemi kërkuar prej tyre mundësisht nëpërmjet avokatëve të tyre, që edhe ne do të bashkëpunojmë me avokatët e tyre, të cilët e kanë mbrojtur rastin e Sopotit, të na gjejnë mundësisht dëshmi të reja për të mundur faktikisht në mënyrë institucionale të bëhet kërkesa për përsëritjen e lëndës, domethënë të kthehet prapë në shkallën e parë", thotë Safet Neziri, deputet i BDI-së.
Por e ëma dhe bashkëshortja e të dënuarit Zenel Klaiqi nuk besojnë në këto deklarata.
"Nuk ma merr mendja se do të bëhet mirë.Ja tani gjashtë vjet e kanë dënuar kunatin në burg. Bëhet sot, nesër sot nesër, s'ka asgjë, hiç vetëm premtime të rrejshme", thotë Sadete Jusufi, bashkëshortja e Zenelit.
"Prej kur e kanë marrë djalin e madh, tani ma mOrën edhe të dytin, prej atëherë akoma më shumë jam sëmurë. Pa faj mi kanë marrë djemtë. sHIKOJNë vetëm të na shtypin, por nuk është mirë kështu", ankohet Miradie Klaiqi, nëna e të dënuarit Zenel Klaiqi.
Nëse brenda dy muajve nuk do të ketë zgjidhje konkrete, familjartë e të dënurave nga Sopoti sërish do të shkojnë para selisë së BDI-së, por edhe institucioneve të tjera në vend, siç shprehen ata për të sjellë drejtësinë në vend me lirimin e 11 të dënuarve të fshatit Sopot. (Meral Ismaili, alsat)
Shtuar më 09/06/2009, ora 04:05
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori