Kërcënoi për sulme në Ballkan, shqiptari vritet në Serbi (FOTO LAJM)

Një shqiptar me origjinë nga Maqedonia, i quajtur Orhan Ramadani 26-vjeç është vrarë më 21 maj. Nje lajm te tille e ben te ditur shtyvi zviceran.

Ai nuk eshte nje emer i panjohur pasi, me pare ka kërcënuar myslimanët në Ballkan, dhe është shprehur se dëshiron te kthehet në Zvicër me ushtrinë e Shtetit Islamik. Orhan. R ishte njëri nga terroristët e organizatës së ashtuquajtur “Shteti Islamik”, i cili ka qëndruar në Zvicër, shkruan gazeta “SonntagsZeitung”.

Ndër të tjera, ai ishte i përfshirë në planifikimin e sulmeve jashtë vendit.

“Jeta është xhihad”, është titulli i një videoje tre-minutëshe në Facebook qe ai flet ne emer te ISIS. Orhan R. shikohet i ulur në makinë me terroristët e tjerë të njohur të shtetit islam. Përveç armëve dhe pamjes marciale të shokëve të tij, pak kujton luftën. Në fund të video, luftëtarët hedhin në një pishinë dhe qeshin për argëtim me Orhan R.

«Hapni portat në parajsë»

Videoja shoqërohet me këngën shqiptare. “Mos qaj, nëna, sepse djali yt ka rënë si dëshmor. Hapni portat në parajsë (…). Nuk do të ketë më shqetësim apo lodhje, kjo është Dita e Përjetësisë (…). Ju keni luftuar për martirizimin, emri juaj do të mbetet.
“Në fakt, emri i Orhan R. shfaqet në një deklaratë për shtyp të aleancës ndërkombëtare kundër ISIS. R. ishte kështu një nga katër
luftëtarët e liderit të vrarë të Kosovës, Lavdrim Muhaxheri, shkruan tagesanzeiger.ch.

Orhan. R. u vra më 21 maj në një bastisje ajrore pranë qytetit sirian Mayadin në luginën e Eufratit. Megjithatë, Aleanca njoftoi per këtë lajm në gusht. /albeu.com/
Shtuar më 11/09/2017, ora 17:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori