Karamanlis - Serbise, EULEX ne interes tuajin
Albeu.com
Duke komentuar situatën e fundit të krijuar në Kosovë lidhur me shtrirjen e EULEX-it në tërë vendin dhe propozimin e OKB-së, Karamanlis tha se kjo çështje nuk mund të ndikojë kurrsesi statusin e vendit.Në mbështetje paralele midis Prishtinës dhe Beogradit është deklaruar kryeministri i Greqisë, Kostas Karamanlis. Duke komentuar situatën e fundit të krijuar në Kosovë lidhur me shtrirjen e EULEX-it në tërë vendin dhe propozimin e OKB-së, Karamanlis tha se kjo çështje nuk mund të ndikojë kurrsesi statusin e vendit. “EULEX nuk do të ndikojë në status”, tha ai teksa duke ju adresuar Beogradit, shtoi se misioni është në interes të Serbisë. Karamanlis tha gjithashtu se Greqia mbështet anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.
Shtuar më 12/11/2008, ora 16:52
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori