Kabinetet e ministrave, ja emrat e stafeve të ngushta (FOTO LAJM)

Ministër i Financave, Shkëlqim Cani
Shef Kabineti, Spiro Brumbulli
Këshilltar për median, Ard Kola
Pëlqej
Zbardhen emrat e disa prej zëvendësministrave, shefave të kabinetit dhe të zëdhënësve të ministrave të qeverisë Rama. Edhe pse ministrat i mbajnë sekret emrat e stafit politik, A1 Report kanë zbardhur një pjesë së tyre.

Sekret gjithë kabineti i ministrave deri ditën e hënë, kur publikisht të prezantohet stafi nga çdo ministër respektiv. Interesi i medias për të zbuluar se kush janë emrat e shefave të kabinetit dhe zëdhënësve apo këshilltarëve për media siç do të quhen tashmë, është përballur me një “bllokade”.

"Ditën e hënë do të lançohet stafi"”, kjo është përgjigjia që është marrë kur ministrat janë pyetur se kush janë emrat e dy posteve jo pak të rëndësishëm në kabinet.

Në zbatim të Kodit të Etikës, ditën e hënë çdo ministër do të publikojë emrat e stafit politik, duke sjellë edhe një risi në përzgjedhjen e zëdhënësve. "Ata nuk do të jenë siç sot janë rëndom zëdhënësat. Ne kemi krijuar një profil tjetër dhe ky profil do të jetë profili i Endri Fugës. Nuk do të ketë zëdhënës që të lexoj deklarata, do kemi një tjetër profil", kështu është shprehur një prej ministrave për A1 Report.

Po të njëjtën strategji kanë ndjekur edhe ministrat e LSI, të cilët i janë përgjigjur me heshtje pyetjes se kush do të jetë shefi i kabinetit dhe zëdhënësi.

Deri pasditën e djeshme, ministrat e LSI ende nuk kishin vendosur se kush do të jetë kabineti i tyre. Por mesa duket kjo ishte përgjigjia për të shmbagur gazetarin, pasi ditën e hënë ata do të shkojnë në ministri me një staf. Klejda Gjosha, ministria e Integrimit do ta vendos javës që vjen se kush do të jetë shefi i kabinetit dhe këshilltarja për median në ministrinë që ajo do të drejtoj. /albeu.com/
Shtuar më 15/09/2013, ora 12:12
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori