Jemi te vendosur: NUK E PRANOJME PROPOZIMIN!
Albeu.com
Drejtuesit e institucioneve të Kosovës sërish janë takuar me diplomatët e Grupit të Kontaktit në Prishtinë për të diskutuar shtrirjen e misionit EULEX në Kosovë, mirëpo as kësaj radhe nuk është arritur ndonjë marrëveshje.Sipas raporteve të mediave, presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaçi, janë takuar të mbrëme ne darke me përfaqësuesit e vendeve të Grupit të Kontaktit në Prishtinë dhe me përfaqësuesin e BE-së në Kosovë, Pieter Faith – por ata kanë mbetur pranë qëndrimit të mëhershëm se për Prishtinën zyrtare është i papranueshëm plani gjashtë-pikësh për të cilin janë dakorduar Beogradi dhe OKB-ja.

Jozyrtarisht mësohet se liderët kosovarë kanë potencuar se, “thelbin e këtij plani e përbëjnë kushtet e Beogradit për vendojen e EULEX-it në Kosovë.

Po të mërkurën kryeministri Hashim Thaçi ka theksuar edhe një herë vendosmërinë e institucioneve të Kosovës për të mos lëshuar pe para presionit të bashkësisë ndërkombëtare, lidhur me planin 6 pikësh të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon.

Thaçi ka thënë se bisedimet po vazhdojnë me partnerët ndërkombëtarë por ka shtuar se nuk do të ketë marrëveshje në dëm të Kushtetutës dhe tërësisë territoriale të Kosovës.
Shtuar më 13/11/2008, ora 15:47
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori