"Jazz & Wine" në Berat për promovim të vlerave të trashëgimisë
Ne Ministrine e Kultures u mbajt sot konferenca per shtyp e festivalit "Jazz&Wine", me pjesemarrjen e Ministres Kumbaro, artistet Eda Zari, prof. Vaso Tole, koordinatoreve Mikaela Minga dhe Sokol Çunga dhe nenkryetarit te bashkise se Beratit Bledar Blana.

"Besoj që kemi platformën më të mirë muzikore, kulturore, ushqimore, zbavitëse , por edhe edukuese për ta realizuar këtë nëpërmjet këtij festivali” tha Ministrja Kumbaro.

Ajo nenvizoi faktin se mes historisë, kulturës, traditës dhe modernes do të çel siparin në qytetin e Beratit edhe edicioni i parë i një festivali, i cili nëpërmjet verës dhe muzikës, do të paraqesë politikën e ministrisë lidhur me promovimin e trashëgimisë kulturore materiale dhe jo materiale, të cilat do të prezantohen midis ushqimit dhe verës.

Artistja e miënjohur, Eda Zari u shpreh se kulturat e mëdha nuk kanë nevojë të shfaqen në metropole. /albeu.com/
Shtuar më 03/09/2014, ora 18:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori