Ja kush është majori shqiptar i rrëzuar me helikopter në Spanjë
Majori 41-vjeçar Sokol Feka që u rrëzua me helikopter në Spanjë ka lindur në Kuçovë dhe prej shumë vitesh është pjesë e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë.

Mësohet se ka qenë ushtar pranë Shkollës së Aviacionit dhe më pas ka filluar studimet për pilot.

Ishte në mesin e pilotëve më të mirë që kishin Forcat e Armatosura, pasi ishte trajnuar disa vite në vende të ndryshme në kuadër të Ushtrisë, ku kohët e fundit kryente detyrën e instruktorit për piltotët e rinjë në repartin e Helikopterëve në Farkë.

CV-ja e pilotit Feka është mjaft e pasur në lidhje me trajnimet e kryera, në drejtim të cilit rezulton se kanë investuar edhe Forcat e Armatosura.

Nga të dhënat e Ministrisë së Mbrojtjes, mësohet se Feka ka kryer me sukses të lartë trajnimin disa mujor në Itali për helikopterët, ku më pas bashkë me 12 pilotë të tjerë të ushtrisë ka qenë në trajnim në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan Tema.

Aty janë trajnuar për të fluturuar me instrumenta. Pas këtij trajnimi disa mujor, Sokol Feka ishte në mesin e pilotëve të trajnuar në Francë për helikopterët e rinj, COUGAR ku është stërvitur për të pilotuar ato në kohë të ndryshme. Ndërsa në vitin 2009 është graduar me gradën Major dhe kryente detyrën e instruktorit.

Përveç trajnimeve brenda dhe jashtë vendit, mësohet se piloti Sokol Feka ishte i martuar dy herë. Me bashkëshorten e parë ka dy fëmijë dhe me të dytën një. Pas orarit zyrtar të punës pranë repartit të Helikopterëve, Feka kishte një kompani private që merrej me pastrim.

Sipas këtyre burimeve, kompania e pilotit Feka bënte pastrimin e disa kazinove dhe lojrave të fatit në Tiranë prej vitesh, ku siç duket, gjatë këtij aktiviteti mund të jetë njohur me persona që kryejnë aktivitete të paligjshme, të cilët e kanë angazhuar në misionin e tranportit të lëndës narkotike, ku edhe gjeti vdekjen./albeu.com/
Shtuar më 29/01/2015, ora 22:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori