Ja cilat janë përshtypjet e Papa Franceskut pas vizitës në Tiranë
Pas vizitës që zhvilloi në Tiranë, Papa Françesku deklaroi për gazetarët gjatë kthimit për në Romë se Shqipëria është në periferitë e Evropës, por edhe pse në këtë vend jeton një shumicë myslimane, ai nuk është një vend mysliman duke i vënë theksin bashkëpunimit mes tre feve kryesore.


Duke folur me gazetarët Papa deklaroi se kishte studiuar për dy muaj historinë e persekutimit gjate periudhës se komunizmit, ne përpjekje për ta kuptuar me mire atë.

"Ishte një periudhë mizore, niveli i mizorisë ishte i tmerrshëm. Kur pashë posterët e të vrarëve gjatë periudhës komuniste, jo vetëm katolikët, por edhe ortodokset dhe myslimanet, kjo ka ndodhur për shkak se ata thanë se besojnë në Zot." tha Papa.

Papa Françesku pranoi se ishte përlotur pasi kishte dëgjuar dëshminë e priftit te burgosur per 27 vjet duke thënë se ai ishte impresionuar nga përulesia e tij.
Shtuar më 22/09/2014, ora 10:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori