Ja çfarë rekomandimesh jep Mogerini për Ballkanin
Përfaqësuesja e ardhshme për politikat e Jashtme të BE-së, Federica Mogerini ka theksuar se për çështjen e emrit të Maqedonisë duhet vullnet politik që të zgjidhet, ndërsa ka dhënë rekomandimet e BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Rrezikojmë nëse i ndajmë problemet, nëse nuk punojmë për integrimin e këtyre vendeve. Prioritet numër një është B&H, pas zgjedhjeve vendi të dalë nga kriza. Në aspektin teknik bisedat Serbi – Kosovë po shkojnë mirë, por duhet edhe në aspekt politik. Shqipëria ka gjasa unike për reforma, ndërkaq Mali i Zi është e para në listë për progres drejt BE-së. Sa i përket IRJM-së dhe çështjes së emrit, besojë se duhet vullnet politik për zgjidhjen”, tha Mogerini ndër të tjera në fjalën e saj. /albeu.com/
Shtuar më 07/10/2014, ora 16:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori