Iu mohua azili, riatdhesohen nga vendet e BE 49 shqiptarë
Riatdhesohen në vendin tonë 49 persona, mes tyre familje me fëmijë, të cilëve u është refuzuar azili në vendet e Bashkimit Europian.

Nëpërmjet një fluturimi me charter nga Metz, Nancy, Francë, kanë mbërritur në Rinas 49 shtetas shqiptarë, mes tyre familje me fëmijë, nga të cilët 5 janë kthyer nga Luksemburgu dhe 44 nga Franca.

Veç bashkëkoordinimit Francë- Belgjikë dhe Francë- Holandë, kësaj radhë kanë marrë pjesë Luksemburgu dhe eskorta e Policisë Kufitare shqiptare.

Policia Kufitare në Rinas mori masa për sigurimin e tyre në ambientet e përcaktuara për këtë qëllim, deri në përfundim të procedurave nga specialistët e Policisë Kufitare.

Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit apelojnë edhe njëherë për të gjithë ata shtetas që synojnë të udhëtojnë në hapësirën SCHENGEN, me qëllim kërkimin e azilit, të mos bëjnë përpjekje të kota, pasi shanset për të fituar azil janë zero.

Ndërkohë, Policia Kufitare ka shtuar masat gjatë intervistimit, për arsyet e lëvizjes në hapësirën SCHENGEN, si dhe masat në kufirin e gjelbër.
Shtuar më 03/03/2020, ora 16:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori