Interpoli kërkesë zyrtare Tiranës për arrestimin e Balilit
Interpoli grek i ka transmetuar Shqipërisë vendimin e formës së prerë për shpalljen në kërkim të Klement Balilit, dhe i kërkon për herë të dytë Policisë shqiptare kapjen e të kërkuarit.

Në datën 30 janar 2017, Interpol Athina i ka përcjellë Interpol Tiranës dokumentin e vendimit penal të Gjykatës së Apelit në Greqi, e cila ka lënë në fuqi urdhërarrestin ndërkombëtar për biznesmenin nga Shqipëria për akuzën e trafikut të drogës. Urdhërarresti ndërkombëtar ndaj Balilit, me të dhënat FE 7698, datë 17.05.2016">2016, është përditësuar nga pala greke me disa të dhëna të reja në lidhje me aktivitetin kriminal të personit të kërkuar.

“Është e nevojshme të vazhdojnë kërkimet ndaj tij, na njoftoni se keni lokalizuar këtë person, nëse është identifikuar gjeneraliteti i tij dhe nëse përdor apo jo të njëjtën pasaportë me nr. BF 2613552, apo ka një mjet tjetër identifikimi”, thuhet në shënimin e Interpolit grek.

Sipas akuzës së palës helene, grupi i Klement Balilit, i përbërë nga së paku 11 persona, akuzohet se gjatë aktivitetit kriminal ka transportuar në total 3.8 tonë kanabis dhe 83 kilogramë kokainë, në periudhën 2014- 2016">2016.

Duket se kërkesa e palës greke, e rifreskuar dhe e përsëritur në adresë të Interpol Tiranës, ka nxitur edhe një herë kërkimet në Shqipëri për Klement Balilin. Policia mësohet se i ka kërkuar leje Prokurorisë për përdorimin e pajisjeve e metodave speciale të gjurmimit për të kërkuarin.

KËRKIMET NË SHQIPËRI

Bazuar në urdhërarrestin e lëshuar në datën 9 dhjetor 2016">2016 nga Gjykata e Krimeve të Rënda, Policia shqiptare ka kryer disa aksione pa sukses për kapjen e Klement Balilit.

Përveç katër operacioneve në Gjirokastër, Delvinë e Sarandë, në datat 9, 10, 11 e 12 dhjetor 2016">2016, policia kreu kontrolle banesash në Tiranë dhe disa qytete të tjera më vonë. Në disa nga këto aksione, fillimisht u arrestua me amë pa leje një i njohur i Klement Balilit, ndërsa më 26 janar 2017, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në gjykatë autorizimin për kryerjen e kontrolleve në një sërë banesash e biznesesh në Tiranë, Delvinë dhe Sarandë.

Bazuar në kërkesën e Prokurorisë, Gjykata ka krijuar bindjen dhe më pas ka dhënë autorizim për kontrollin e banesave dhe bizneseve, siç ka kërkuar organi i akuzës. Mësohet se në javët e fundit, Policia e Shtetit i ka kërkuar autorizim Prokurorisë edhe për përdorimin e një pajisjeje speciale gjurmimi me qëllim kapjen e Klement Balilit.

Burime jozyrtare kanë thënë se bëhet fjalë për pajisjen gjurmuese të telefonatave “IMSI-Catcher”, por nuk dihet nëse bëhet fjalë për një aparaturë që ka hyrë rishtazi në Shqipëri për aksionin e kapjes së Klement Balilit, apo për aparaturën e cila u bë objekt hetimesh nga Prokuroria në qershor 2016">2016 dhe që nuk u gjet asnjëherë.

Nga ana tjetër mësohet se policia ka vendosur edhe një shpërblim prej 30 mijë eurosh për informatorët e saj, që japin të dhëna për kapjen e Klement Balilit, kurse publikisht u deklarua se 5 milionë lekë të rinj do të jepen për qytetarët që informojnë policinë për vendndodhjen e tij./Panorama/
Shtuar më 08/02/2017, ora 22:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori