Imuniteti, LSI: Ekziston mundësia për konsensus
Përkundrejt dështimit të seancës së djeshme parlamentare për kufizimin e imunitetit, e fundit për këtë sesion, LSI deklaroi se ekzistojnë ende mundësi që palët të gjejnë konsensusin mes tyre për këtë cështje. Në një dalje për mediat, sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie Luan Rama, i bëri thirrje klasës politike dhe në mënyrë të vecantë PS, të reflektojë dhe ti hape rrugë marrjes së statusit kandidat të vendit në vjeshtë.


"Seanca e djeshme është një shans i humbur dhe një kohë e humbur, sepse sot ne do ishim ndryshe përballë opinionit vendas dhe parterëve ndërkombëtare, ndërsa do ishim më konkretë në angazhimet tona për të përmbushur këto përgjegjësi dhe detyrime. LSI fton palët dhe veçanërisht deputetët e Partisë Socialiste të reflektojnë me përgjegjësi në mënyrë që të gjejmë kohën dhe mundësinë për të shkuar te konsensusi i nevojshëm edhe te votimi i këtyre ndryshimeve, pasi kufizimi i imunitetit është dëshmi reale e palëve për plotësimin e kushteve për integrimin e BE për statusin.Ka ende shanse për përgjegjshmëri, për përmbushjen e kësaj detyre dhe se çështja e imunitetit nuk mund të ngatërrohet duke e veshur me gjëra të tjera", u shpreh Rama.


Sekretari i Përgjithshëm i LSI shprehi qëndrimin pro nismës së Kryeministrit Berisha për mabajtjen e referendumit, por e konsideroi këtë hap si armën e fundit nëse shuhen të gjitha mundësitë për arritjen e konsensusit.


"LSI është pro referendumit sepse qytetarët janë ata që vendosin, por ekzistojnë mundësitë që klasa politike ti japë vetes edhe një shans, pasi është drejtpërdrejtë kontribut për interesat e vendit dhe se imuniteti nuk mund të jetë një çështje e interesave partiake", shtoi ai.


Më tej Luan Rama vlerësoi se PS me qëndrimin e djeshëm në Parlament humbi një shans të madh për ti treguar qytetarëve të vet se dinë të jenë të përgjegjshëm atëherë kur e kërkojnë interesat kombëtare të vendit. /albeu.com/

Shtuar më 07/08/2012, ora 13:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori