Iku vapa me gushtin, çfarë do të sjellë moti javën e ardhshme
Pëlqej
Duket se vera ka vendosur të ikë më në fund edhe pse jemi në dhjetëditëshin e fundit të shtatorit.

Siç raporton Meteoalb, nesër dhe gjatë fundjaves, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat gjatë orëve të pasdites dhe kryesisht në zonat malore.

Ndërsa mundësia për shira, shfaqet të hënën në zona të izoluara në Veri – Verilindje.

Temperaturat do të vijojnë me vlera lehtësisht mbi normalet gjatë orëve të natës dhe mëngjesve (përfshirë edhe fundjavën) ndërsa temperaturat e mesditës kanë shënuar mesatarisht 6°C, mbi maksimumet tipike të muajit shtator. Konkretisht, deri të dielën, temperaturat sipas zonave do të luhaten: 12 – 30°C në zonat malore; 18 – 34°C në zonat e ulëta dhe bregdetare.

Java që vjen sjell rënie të theksuara të temperaturave në të dy ekstremumet termike të ditës; ku vlerat minimale në rang territori ulen deri në 6°C ndërsa maksimumet nga 34°C gjatë këtyre ditëve, do ulen në 25 – 26°C.
Shtuar më 20/09/2018, ora 16:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori