Idrizi: Rezoluta ēame, betejė e mbarė kombit
Pëlqej
Shpėtim Idrizi
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kreu i PDIU-sė Shpėtim Idrizi nėpėrmjet njė letre tė hapur drejtuar mediave nė Shqipėri bėn thirrje pėr njė trajtim ndryshe tė rezolutės sė ēėshtjes ēame. Sipas tij ajo nuk ėshtė betejė e dy individėve, apo e njė partie sic tha Idrizi, por ėshtė beteja e mbarė kombit pėr dinjitet dhe barazi. Ai apeloi qė mediat tė mos e shohin me indiferentizėm.

"Kjo Rezolutė nuk mund tė shihet nė mėnyrė indiferente nga shoqėria dhe media shqiptare. Kjo ėshtė arsyeja pse me Rezolutėn janė rreshtuar intelektualė dhe burra tė shquar tė kėtij vendi dhe kombi, si Sami Repishti, apo Alfred Moisiu, shumė shoqata brenda dhe jashtė vendit. Ju lutem shumė atyre qė i ndjekin me vėmendje zhvillimet rreth Rezolutės, tė mos na lartėsojnė kaq shumė sa ta shohin Rezolutėn si veprėn tonė. Jo thjesht pse ajo ėshtė produkt i konsultimeve tė gjata me shumė ekspertė dhe miq, vendas dhe tė huaj. Ajo ėshtė dokumenti mė programatik i kombit shqiptar pėrballė kombit grek vitet e fundit. Ne i themi fqinjit : boll u solle si i madh me ne, sepse nė jetėn e kombeve, ka ulje dhe ngritje, por borxhet duhen shlyer", thuhet nė letrėn e tij.

Idrizi, ndėr tė tjera kėrkon qė mediat tė merren dhe tė trajtojnė pėrmbajtnen e saj.

"Mos u merrni me elementė sipėrfaqėsorė, me detaje tė kontekstit tonė tė brendshėm politik, por merruni me tekstin e Rezolutės dhe shiheni nė kontekstin e marrėdhėnieve dypalėshe. Mos e trajtoni Rezolutėn nė dritėn e teknikave mediatike tė hapėsirės sė faqeve, minutazhit sipas pėrqindjes sė partive, apo matur me ndonjė metėr tjetėr. Rezoluta nuk ėshtė e dy individėve, e njė partie, e njė shoqate, e njė komuniteti, por e mbarė kombit. E dimė qė ajo nuk do jetė gjithmonė kryelajmi, por ajo meriton vėmendje tė posaēme jashtė klisheve profesionale", apeloi Idrizi.

"Siē e kemi thėnė dhe publikisht nė njė rast tjetėr, ky dokument ėshtė dokument i bashkimit dhe jo i ndarjes. Nėse ne krijojmė rreth tij njė front unik, konsensual, tėrėsor tė kombit, atėherė ai do miratohet. Ai mund tė miratohet me mazhoranca tė lodhura gjithfarėshe, por nėse krijohet ky front, atėherė deputetėt s’mund tė rrijnė indiferentė pėrpara kėtij presioni tė frontit kombėtar. Do kemi kėshtu votim thuajse unanim tė Rezolutės. Por ka dhe diēka tjetėr jashtė nesh. Nėse ky front kombėtar, ku mediat janė shumė tė rėndėsishme, ėshtė shumė i zėshėm dhe fqinji do fillojė tė mendojė. A ja vlen tė cėnojė tė sotmen dhe tė nesėrmen e marrėdhėnieve me kėtė komb, pėr shkak tė njė plage tė sė shkuarės", thuhet mė tej nė letėr. /albeu.com/
Shtuar më 23/12/2012, ora 16:33
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.