ICG: Serbia ka ne administraten kosovare rreth 1000 police ne rroba civile
Albeu.com
Keshtu ka deklaruar Grupit Nderkombetar i Krizave, ICG, referuar burimeve anonime nga UNMIK-u, te cilet pohojne se zyrtaret serbe kane rreth 1.000 police serbe ne Kosove, te cilet mund te jene te perfshire ne detyra administrative. Te gjithe keta, sipas ICG-se, paguhen nga Qeveria e Serbise.Per me teper, nje nga rekomandimet e ICG-se per Beogradin, ne raportin e fundit per Kosoven, ka qene "te pergatitet per t'i mbyllur stacionet policore paralele dhe gjykatat ne veri te Kosoves." Qytetaret serbe nderkohe i drejtohen stacionit te MUP-it per te zgjidhur mosmarreveshjet. "Sipas burimeve te policise se UNMIK-ut, rreth 40 per qind e rasteve penale shkojne permes ketij kanali," ka raportuar ICG. kp/bw
Shtuar më 04/10/2005, ora 14:58
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori