I riu shqiptar kapet në fermën e kanabisit: Kam 16 mijë paund borxh
Një punëtor lokalit që punoi si kopshtar kanabisi pretendoi se u detyrua të punonte pasi bosët shqiptarë të drogës i bënë kërcënime atij dhe familjes së tij për një borxh.

Klodjan Lici kujdesej për 57 bimë në shtëpinë me tarracë ku ai jetonte atëherë në Worcester.

Një kulturë e vetme mund t’i kishte bërë shitësit të fitonin deri në 42,000 £ nëse shitej në rrugët e Worcester, por Lici do të fitonte pak nga ndërmarrja, u tha në gjykatë.

24-vjeçari, i cili ka kaluar katër muajt e fundit në paraburgim, tashmë e ka pranuar prodhimin e kanabisit kur u paraqit në Gjykatën e Worcester të premten, por iu kursye një tjetër burg. Ai kishte jetuar në Londër përpara se të transferohej në Worcester për t’u kujdesur për bimët.

Sipas një eksperti, një kulturë e vetme do të jepte 1.4 kg deri 4.2 kg kanabis me një vlerë me rruge midis 14,000 dhe 42,000 paund.

Policia e Worcester ekzekutoi një urdhër në adresën në 9.30 të mëngjesit më 23 korrik të këtij viti, duke gjetur derën e mbyllur nga brenda. Lici nuk u përgjigj kur policia trokiti, por policia kishte një çelës në tarracën dykatëshe, me tre shtretër në një zonë të qetë banimi të qytetit.

Policia zbuloi 30 bimë në një dhomë të pasme të katit të parë, 20 të tjera në një dhomë në katin e parë, tre të tjera në katin përdhes dhe katër në papafingo.

Kur u arrestua në shtëpi, Lici i tha policisë se puna e tij ishte të ujiste bimët çdo dy ditë dhe të rregullonte ndriçimin në mënyrë që bimët të mos digjeshin.

Lici u tha oficerëve se i detyrohej 16,000 £ dikujt në Shqipëri.

Nëse ai do të kujdesej për bimët për katër deri në pesë muaj borxhi i tij do të shlyhej, pretendoi Lici. Avokati mbrojtës tha se klientit të tij ‘i vjen keq për atë që ka bërë’.

Vëllai i tij më i vogël, nëna dhe babai ende jetojnë në Shqipëri. Avokati tha se fitimet e rritjes së kanabisit do të kishin shkuar diku tjetër sesa në xhepat e të pandehurit.

Gjykatësi e dënoi atë me 18 muaj burg i pezulluar në lirim me dy vite në provë si dhe i mbikëqyrur me byzylyk elektronik gjashtë muaj çdo ditë nga ora 21:00 deri në 7 të mëngjesit.
Shtuar më 24/11/2020, ora 19:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori