I dënuar me 23 vite burg për vrasje, gjykata angleze i jep liri me kusht shqiptarit
Arjan Hoxha ka marrë liri me kusht nga gjykata anglee për të vijuar me pas procesin ekstradimit.

Hoxha është një prej shumë të kërkuarve nga drejtësia shqiptare, pasi është dënuar në mungesë për vrasje. Pas 24 vitesh në arrati, skuadra e ekstradimeve mundi të kapë Arjan Hoxhën, i dënuar me 23 vite burg për vrasjen e Ramadan Bregut dhe tentativë vrasjeje të Nefail Bregut, më 12 prill të vitit 1995.

Duke iu referuar dokumenteve të ekstradimit raporton se 50-vjecari Hoxha për plot 25 vite duke përdorur një identitet të rremë fshihej në Angli. Fillimisht gjykata e ekstradimeve vendosi arrest me burg pasi e konsideroi me rrezik për t’u fshehur, por pas kërkesës së avokatëve dhe një garancie pasurore prej 40.000 stërlinash u la i lirë me kusht.

Mësohet se një vit më parë se e njëjta gjykatë në Londër la të mirë me kusht një tjetër vrasës shqiptarë. Hektor Mahmutaj, një prej shqiptarëve më kërkuar nga drejtësia shqiptare u zhduk pasi u la i lirë me kusht.

Shtuar më 23/02/2020, ora 16:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori