I dashuri i bëri bllok në Facebook, zbardhet dëshmia e shoqes së ngushtë (FOTO LAJM)

E reja shqiptare Artemisa Vasili vazhdon të jetë e zhdukur pa asnjë gjurmë në Greqi.

Mbrëmjen e kaluar, zhdukja e vajzës 19-vjeçare u mbulua nga emisioni "Dritë në tunel" me Angeliki Nikolouli, e cila, me lidhje të drejtpërdrejta dhe grupe vullnetarësh, “skanoi” Athinën dhe Alexandroupolis në përpjekje për ta gjetur atë.

Informacioni nga banorët e Alexandroupolis, fliste për një vajzë me karakteristika të përbashkëta, e cila flinte e shqetësuar në një stol afër një hoteli qendror në qytet.

Përgjigja e qytetarëve që dolën natën në përpjekje për të gjetur vajzën ishte prekëse, por pa rezultat.

I dashuri i saj, më të cilin ajo ishte njohur në facebook dhe së fundi i kishte dhënë fund jeton në të njëjtin qytet dhe në një lidhje me Angeliki Nikolouli, ai pretendoi se nuk kishte pasur ndonjë kontakt me Artemis kohët e fundit dhe nuk e dinte se ku mund të ishte.

Artemis Vasili, 19 vjeç, i kishte thënë familjes së saj se ajo do të shkonte në një dyqan lojërash për të dhënë një intervistë pune. Ishte mesditë e së Premtes, 16 Tetor, kur ajo u largua nga shtëpia e saj në Koropi. Kamera e sigurisë në rrugën Attikis në të njëjtën zonë, e regjistroi atë në orën 14:36. Distanca nga shtëpia e saj është rreth 500 metra.

Një i afërm e pa atë duke pritur në një stacion autobusi

Ajo kishte veshur pantallona të zeza, një këmishë të bardhë me vija blu dhe atlete të bardha, ndërsa mbante një çantë shpine të zezë.

Telefoni i saj celular ishte fikur në orën 6:10 pasdite ditën që ajo u zhduk. Sinjali i fundit në telefon është regjistruar në Pallini dhe më pas asnjë gjurmë e saj nuk është parë.

“Ajo nuk erdhi tek ne atë ditë”

Angeliki Nikolouli bisedoi me një përfaqësues të dyqanit të lodrave, i cili deklaroi se 19-vjeçarja nuk shkoi kurrë në dyqan.

“Unë bëj të gjitha intervistat. Unë pashë për të parë nëse ajo erdhi vërtet për të aplikuar për një punë dhe unë nuk gjeta një rezyme ose një kërkesë në dyqan. Ajo nuk erdhi te ne atë ditë”, tha ai.

Kur u pyet nga një reporter i emisionit nëse materiali është kontrolluar nga kamerat e sigurisë në rast se vajza mbërriti atje, por u pendua që bëri kërkesën, ajo u përgjigj se nuk e di.

Çfarë deklaroi shoqja e fëmijërisë

Shoqja e fëmijërisë së shqiptares së zhdukur foli për emisionin në lidhje me rastin.

“I dashuri i saj e bllokoi atë në Facebook dhe nuk donte që ata të vazhdonin. Kjo e shqetësoi atë. Por në një masë të tillë, të zhduket? Kjo na befasoi të gjithëve. Duhet të ketë ndodhur diçka tjetër që e tronditi…”, tha ajo.

Vëllai i të shqiptares, Aris Vasili i bëri thirrje cilitdo që di diçka rreth zhdukjes të kontaktojë Autoritetet ose emisionin.

“Unë i kisha dërguar një mesazh shoqes së saj, por ajo nuk bashkëpunoi me mua në fillim, tashmë më kishte bllokuar. Pastaj ai më tha se ata kanë biseduar për më shumë se dy muaj, nuk e di nëse ajo që ai më tha është e vërtetë”, tha ai.

Artemis është e gjatë 1.62 cm dhe ka flokë të gjata kafe.

Shtuar më 24/10/2020, ora 16:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori