Hyseni ne OKB: Synimi i Kosoves, anetaresimi ne NATO dhe BE
Albeu.com
Ministri i Jashtëm kosovar Skënder Hyseni duke folur në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së theksoi se synimi i Kosovës është të anëtarësohet në NATO dhe në Bashkimin Europian.
Sipas tij shteti i Kosovës ka ambicie që të përmbush standartet europiane dhe se pret që sa më shpejtë të nisin bisedimet për liberalizimin e vizave. Gjithashtu Hyseni theksoi se qeveria e Kosovës është e gatshme të dialogojë me Serbinë për çështjet e përbashkëta si dy shtetet të pavaruara. Ai shtoi gjithashtu se qeveria kosovare ka dënuar ngjarjet e ndodhura në kufirin me Maqedoninë duke shtuar se ajo ka bashkëpunuar me EULEX-in në fushën e sigurisë dhe drejtësisë.
Shtuar më 17/05/2010, ora 22:17
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori