Hila: Në serbatorët e makinave të Ushtrisë s’ka një litër benzinë
Për zëvendësministrin e Mbrojtjes, Dritan Hila puna që e pret ministren dhe ata si drejtues të rinj fillon që nga gjetja e parave, pasi arka është lënë bosh.

Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare” ai shprehet se në serbatorët e ushtrisë nuk ka një litër benzinë, në kuptimin jo figurativ të fjalës, pasi u bë tym në fushatë elektorale.


"Do t’i lejoj vetes të flas si gazetar dhe filloj me një retrospektivë: E kujtoni kur Berisha, me entuziazëm koreano-verior, privatizoi makinat e ministrive për llogari të mbajtësve të tyre me çmime qesharake? A thua se këta do të ishin qeveritarët e fundit të Shqipërisë! Ishte koha që sokëllinte ekraneve për vaskat e florinjta, ishte koha kur thoshte se montoi kompjutera në sallën e qeverisë që të kursente letrën, kur çdo punonjës administrate e di se materialet qeveritare duhet të jenë patjetër edhe në letër. Ndërkohë, i biri i tij përgatiste pjekjen në barut të 26 shqiptarëve. Sot që bisedojmë, aparati i Ministrisë së Mbrojtjes ka disa makina rrangalle nga koha kur z.Majko ishte kryeministër dhe nja dy të telendisura në ditë të hallit nga Arben Imami në fushatën e fundit. Në serbatorët e ushtrisë nuk ka një litër benzinë, në kuptimin jo figurativ të fjalës, pasi u bë tym në fushatë elektorale. Kaq mjafton për të krijuar një perceptim se në çfarë derexheje e ka lënë shtetin Berisha. Sa i takon punës që ka përpara ministrja Kodheli, fillon që nga gjetja e parave, pasi arka është lënë trokë; pastaj te rikonceptimi i strukturave, të cilat u frynë tre muaj para zgjedhjeve dhe tre më pas, për efekte elektorale dhe klienteliste. Ajo t’iu japë dinjitetin dhe krijojë besimin ushtarakëve se në korridoret e ministrisë nuk do të vërdallisen fëmijët e kryeministrave për t’i terrorizuar të hedhin firma që mbjellin vdekjen dhe këta ushtarakë të përfundojnë më pas syrgjyn. Siç edhe e përmenda më lart, objektivi i punës sime, pak ka të bëjë me çështjet e administrimit të përditshëm të armatës shqiptare. Por di se znj.Kodheli ka një punë titanike përpara, që fillon nga vogëlsirat e përditshme, deri në ato strategjike. Ajo vetë është një ekonomiste e aftë dhe stafi që ka përzgjedhur nuk ka të sharë. Kanë vizionin dhe përkushtimin. U duhet mund, para dhe pak fat që të arrijnë objektivat që qeveria i ka vënë vetes në sektorin e mbrojtjes" shprehet Hila. /albeu.com/
Shtuar më 12/10/2013, ora 10:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori