Haziri: Nëse dështon miratimi i rezolutës, shpallja e njëanshme e pavarësis&eum
Albeu.com
Zëvendëskryeministri i Kosovës Lutfi Haziri dhe shefi i Zyrës Britanike në Prishtinë, David Blun, mendojnë se gjendja e status kuos në Kosovë nuk është më e qëndrueshme dhe se për zgjidhjen e kësaj çështjeje nuk ka opsion tjetër përveç planit të Martti Ahtisaarit.Mirëpo, kreu i Lëvizjes Serbe të Rezistencës Momçillo Trajkoviq, konsideron se zgjidhja e statusit të Kosovës duhet të shtyhet edhe për 10 vjet me qëllim që gjatë kësaj periudhe Kosova, nën protektorat të Bashkimit Evropian, së bashku me Serbinë të përgatiten për të hyrë në familjen evropiane.

Këto vlerësime u bënë sot në një debat të organizuar në Qendrën Mediale në Çagllavicë me temën, “E ardhmja e Kosovës, nëse Këshilli i Sigurimit nuk e miraton planin e Ahtisaarit.

Lutfi Haziri ndërkaq tha se shpallja e pavarësisë në mënyrë të njëanshme është hapi më real, nëse dështon miratimi i rezolutës. start
Shtuar më 25/05/2007, ora 15:21
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori