Haradinaj: Bisedimet me Beogradin, te rrezikshme
Albeu.com
Kryetari i AAK-se dhe ish- kryeministri Ramush Hardinaj i konsideron te rrezikshme bisedimet qe po zhvillohen mes Prishtiens dhe Beogradit ne lidhje me vendosjen e misionit te EULEX-it.Ne nje interviste ekskluzive per Top Channel ai deklaroi se nje pako Ahtisari 2 per veriun e Kosoves eshte krejtesisht e papranueshme. Haradinaj kritikoi qeverine dhe institucionet e Kosoves per pozicionin defensiv ne keto bisedime dhe beri thirrje qe t’i thuhet nje “jo” e fuqishme trendeve negative qe po zhvillohen per veriun.

Reagimi i Haradinjat vjen pas deklarates se nje zyrtari te Komisionit Evropian i cili ka thene se BE eshte marre vesh me Beogradin qe misioni EULEX te vendoset ne Kosove vetem si mision neutral qe nuk e njeh pakon e Ahtisarit dhe nepermjet rezolutes 1244.
Shtuar më 10/11/2008, ora 00:57
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori