Hapja e negociatave për Shqipërinë, Greqia i kujton marrëveshjet
Athina ka reaguar për progres raportin e Komisionit Europian mbi Ballkanin Perëndimor.

"Mbështesim zgjerimin, me kusht që vendet kandidate të përmbushin kriteret e anëtarësimit.

Vërejtje bazike me rëndësi rajonale dhe europiane: dialogu Beograd-Prishtinë dhe progresi thelbësor i Shqipërisë në përmbushjen e pesë kritereve.

Për Shqipërinë, Greqia fokusohet në të drejtat e minoritetit dhe të prones, zbatimin e parimit Pacta sun servanda (marreveshjet duhen respektuar), luftën kundër krimit të organizuar dhe trafikut te drogës." /albeu.com/


Shtuar më 18/04/2018, ora 10:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori