Halimi kerkoi autonomi kulturore per Luginen e Presheves
Albeu.com
Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, njëherësh dhe deputet popullor, në një konferencë shtypi mbajtur, foli për rolin dhe rëndësinë e formimit të Këshillit Nacional dhe çështjet momentale politike me të cilat po ballafaqohen shqiptarët e Luginës së Preshevës.
Halimi, duke folur për situatën aktuale politike dhe të sigurisë që po mbizotëron në këtë rajon, potencoi domosdoshmërinë e formimit të këtij organi të shqiptarëve të këtushëm, dhe se sipas tij, Këshilli Nacional gjithsesi do të fitojë legjitimitetin e vet dhe se rrugëtimi i tij është i pandalshëm.
Halimi, duke folur më tej për domosdoshmërinë e formimit të Këshillit Nacional, theksoi se përveç që ky organ i shqiptarëve është me interes të veçantë për banorët e kësaj treve, me formimin e tij do të arrihej më shpejtë formimi i një autonomie kulturore për shqiptarët e Luginës, ku përmes saj do të zgjidheshin shumë probleme jetike me të cilat përballen shqiptarët e këtij rajoni.
Do theksuar se në konferencën e sotme, lideri i këtij subjekti politik, Riza Halimi, potencoi duke përkujtuar edhe vrasjen mizore të këshilltarit dhe afaristit Isuf Azizi, nga Rahovica, vrasja e të cilit edhe sot e asaj dite mbetet enigmë për ministrinë e Punëve të Brendshme të Serbisë.
Me këtë rast, Halimi, u bëri thirrje organeve të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe strukturave shtetërore që sa më shpejtë të bëjnë zbardhjen e këtij rasti.
Temë tjetër në konferencën e sotme të Partisë për Veprim Demokratik, ishte edhe ndërrimi i koalicioneve në pushtetin lokal në komunën e Preshevës, ku Halimi formimin e koalicionit të qeverisjes së re lokale, e ka quajtur si koalicion i manipuluar, ngase sipas tij është bërë tregti me votën e këshilltarëve. Halimi, po ashtu dezertimin e këshilltarit të PVD-së në PDSH e ka vlerësuar si shembull të paskrupullt dhe manipulim flagrant.
Në këtë konferencë, janë paraqitur zyrtarisht edhe emrat prej 29 sish, të kandidatëve që kandidohen për këshilltarë në Këshillin Nacional, që gjithsej nga komuna e Preshevës janë 13, nga Bujanoci 14, dhe nga Medvegja 2 kandidatë.
Ndërkaq, deri në afatin e paraparë ligjor për grumbullimin e deklaratave për Këshillin Nacional, gjithsej janë grumbulluar 27 mijë e dy qind nënshkrime, ndërkaq të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të deklarohen për formimin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve do të kenë mundësi që deri më 21 maj të këtij viti, të mund të regjistrohen në listën e veçantë zgjedhore.
Shtuar më 17/05/2010, ora 19:02
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori