Habit Tsipras: Negociatat me Shqipërinë duhen hapur!
Ish-kryeministri Tsipras ka theksuar se “dështimi për të hapur negociatat e pranimit me Maqedoninë Veriore dëmton shumë besueshmërinë dhe fuqinë e BE-së dhe forcon forcat nacionaliste dhe destabilizimin e Ballkanit”.

Ne këtë kontekst, ai shprehu mendimin se Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë duhet t’iu jepet drita jeshile.

Pas takimit me kryeministrat europianë të që vijnë nga radhët e Partive të majta, (PSE), dhe komisionerëve, kryeminitri Edi Rama tha gjatë ditës se u diskutua një vendimmarrje pozitive në Këshillin Europian për çështjen e negociatave.

“Sëbashku me Kryeministrin Zayev në takimin e kryeministrave europianë të PSE dhe komisionerëve europianë të familjes sonë politike në BE, ku diskutuam për rëndësinë që ka për Bashkimin Europian, e jo vetëm për Shqipërinë e për Maqedoninë e Veriut, një vendimmarrje pozitive në Këshillin Europian” shkruan kryeministri shqiptar.
Shtuar më 17/10/2019, ora 19:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori