Habit prifti i Fierit: Skënderbeu ishte ortodoks! (VIDEO)
Gjergj Kastrioti Skëndërbeu është heroi kombëtar i shqiptarëve kudo që ndodhen.

Përtej figurës së tij të lavdishme, shqiptarët kanë zgjedhur t'i falen për veprat që ka bërë për popullin shqiptar dhe jo për fenë apo krahinën që i përket.

Në kuadër të vitit kushtuar Heroit tonë Kombëtar Mitropolia e Apolonisë dhe Fierit ka zhvilluar një shërbesë përkujtimore për përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut në Katedralen e Shën Gjergjit në qytetin e Fierit.

Gjatë kësaj shërbese kishtare të drejtuar nga Mitropoliti i Apolonisë dhe Fierit, At Dhimitri ka renditur disa fakte dhe prova që sipas tij vërtetonin se Gjergj Kastriot Skënderbeu ishte ortodoks. /albeu.com/

Shtuar më 14/01/2018, ora 15:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori