Habit Ilir Meta, tregon marrëdhënien personale me Ramën: Është shumë i dashur!
Me nisjen e motorëve të fushatës zgjedhore, duket sikur marrëdhëniet mes kryeministrit Rama dhe Presidentit Meta janë përkeqësuar.

Të paktën kështu duket nga deklaratat e forta të bëra së fundmi.

Por si duket marrëdhënia e tyre personale nuk ka asnjë lidhje me atë cfarë ndodh në politikën shqiptarë.

"Nëse do kishit një kamera të fshehtë, do shihnit që marrëdhëniet e mia me të kryeministrit janë të shkëlqyera në kuptimin personal, është shumë i dashur..."- ka deklaruar presidenti Meta.

Deklarata e plotë e Ilir Metës:

Nëse do kishit një kamera të fshehtë, do shihnit që marrëdhëniet e mia me të kryeministrit janë të shkëlqyera në kuptimin personal, është shumë i dashur, por problemi është se kur jam larguar unë nga detyra e kryeministrit në 2002, Shqipëria ishte e përfshirë në procesin e stabilizim-asociimit dhe Serbia e Mali i Zi nuk ekzistonin në atë proces.

Sot janë të dyja para nesh ndërsa ne as nuk bëhet të jemi pjesë dhe të jemi pjesë e votimit të njëanshëm të ndryshimit të Kodit.

Nuk do doja ta ktheja mbrapsht. Do më dukej si veprim burokratik, ti e kthen ata e votojnë prap.

Pse ta bëj këtë kur ata do e votojnë prap dhe do bien në kundërshtim me të gjitha rekomandimet. Unë tani jam i detyruar sepse menjëherë pasi votuan këtë marrëzi, cmenduri, pati një reagim nga Partia Popullore Europian dhe tha:

“I bëjmë thirrje, ky është akt që pengon integrimin. I bëjmë thirrje Presidentit ta kthejë mbrapsht”. Në këto kushte jam i detyruar. I kam kërkuar edhe LSI të ndërhyjë. /albeu.com/
Shtuar më 08/10/2020, ora 21:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori