Greva, PDIU në mbështetje të ish të përndjekurve
Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet shpreh mbështetjen e saj për kërkesat legjitime të ish-të përndjekurve dhe kërkon që këto kërkesa mos të bëhen pjesë e debateve politike të ditës por të merren në konsideratë nga të gjithë si një detyrim moral që ne kemi ndaj plagëve të së kaluarës.


Në një deklaratë për mediat PDIU thekson se indiferenca e autoriteteve shtetërore është e pajustifikueshme në kushtet e përshkallëzimit të protestës së ish-të përndjekurve, të gjendjes shëndetësore në të cilën gjenden grevistës dhe të aktit dramatik të njërit prej tyre.


“PDIU beson se ne kemi përgjegjësi të madhe që t`i japim një zgjidhje përfundimtare dhe të plotë problemit të ish-të përndjekurve dhe prandaj u bën thirrje të gjitha partive politike shqiptare të të gjitha krahëve që të heqin dorë nga pozicionet politike dhe retorika partiake por të angazhohen në mënyrë të sinqertë për një zgjidhje të ndershme dhe të drejtë” thuhet në deklaratë. /albeu.com/
Shtuar më 08/10/2012, ora 19:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori