Greqizohet kisha autoqefale shqiptare
Albeu.com
Kisha Ortodokse vazhdon me skandalin e rradhës. Kryepeshkopi Anastas ka fronizuar sot si mitropol te Gjirokastres, Permetit, Tepelenes dhe Sarandes nje tjeter shtetas grek, Dhimitris Sinemaitis.

Me emërimin e fundit, ka shkruar ne tre numri i klerikeve te larte ortodoks qe jane nenshtetas grek. Ceremonia e fronizimit te mitropolitit u mbajt ne kishen e 'Shen Vllahise' ne Gjirokaster ku morren pjese shume besimtare dhe klerike te larte ortodoks.Ketu nuk mungonte as prifti i Permetit,Vasil Themollari,i perfolur per skandalin e zhvarrimit te kufomave ne Permet.

{nl}

Me nje greqishte te paster kreu i ortodoksise shqiptare ka folur per te gjithe veprimtarine e kesaj kishe qe pas viti 1990 si dhe per vlerat e larta njerezore qe mban mitropoliti i ri i Gjirokastres.

Shtuar më 27/11/2006, ora 15:20
Tage: arkiv
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori