Greqia hap tenderin për kërkime nafte pranë ujërave territoriale të Shqipërisë

Pëlqej
Greqia ka hapur tenderin për kërkime hidrokarburesh edhe në dy zona të mëdha, njëra prej të cilave është shumë pranë ujërave territoriale të Shqipërisë, shkruan Albeu.com.

Ministria e Energjetikës së Greqisë ka dhënë afat fundit e marsit 2018 për kompanitë e interesuara që të bëjnë kërkime për naftë dhe gaz në jug dhe jug-lindje të ishullin të Kretës dhe në zonën pranë ishullin të Korfuzit, pranë ujërave territoriale të Shqipërisë.

Bëhet fjalë pikërisht për bllokun nr.2, i cili është në veri-perëndim të ishillin të Korfuzit dhe ngjitur me territorin e debatueshëm mes dy vendeve, siç është ai i bllokut nr.1 (shih hartën sipër). /albeu.com/

Shtuar më 04/12/2017, ora 10:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori