Grabitja në Rinas, RENEA e FNSH operacion të madh policor në Tiranë
Policia e Tiranës ka nisur një aksion të madh policor në kërkim të grabitësve të 3.2 milion dollarëve të grabitura pak ditë më parë, rrugës për në Rinas.

Burime nga policia bëhet me dije se mund të jenë identikuar dy grabitës si dhe vendi ku ndodhen ato.

Operacioni është duke u zhvilluar në zonën e Vorës dhe Prezës, ku policia dyshon se janë autorët e supergrabitjes.

Në këtë aksion janë duke marrë pjesë forca të shumta të RENEA-s, FNSH-së dhe Policisë së Tiranës.

Operacioni është duke u bërë njëkohësisht nga toka dhe ajri.

Si u filmuan nga kamerat e sigurisë

Makina që transportonte paratë e bankës drejt Rinasit u grabit disa ditë më parë në Qafë Kashar. Dyshohet se në grabitje kanë marrë pjesë 6 persona, të cilët pasi grabitën paratë dogjën dy makina dhe u larguan me mjete të tjera.

Aktualisht për ngjarjen janë arrestuar në akuzën e shpërdorimit të detyrës, grupi shoqërues i parave të një kompanie private sigurimi dhe drejtori teknik i saj. Po kështu mbahet në qeli edhe një i dyshuar si bashkëpunëtor i grabitësve.

Sakaq, raportohet se grabitësit e 3.2 milionë eurove përdoren një makinë tip “Voklswagen Golf” për t’u larguar nga vendi ku dogjën dy fuoristradat.

Burime te rezervuara nga grupi hetimor bënë me dije për Televizionin Klan se mjeti është pare nga disa dëshmitare okularë dhe është fiksuar edhe nga kamerat e sigurisë se disa bizneseve.

Sapo ka lënë rrugën e fshatit Berxull, ai është futur në autostradë ku edhe është fiksuar nga kamerat.

Në këtë makinë grabitësit kanë futur edhe 8 thasët me 3.2 milionë eurot që grabiten nga dy makina e blinduar e shoqërisë se sigurisë fizike, “Jaguar”.

Gjatë kësaj kohe makina është shkëmbyer dhe me një patrullë të policisë, e cila ka njoftuar sallën operative, për shkak se ajo lëvizte me shumë shpejtësi.

Nga vëzhgimi i kamerave të sigurisë është parë që makina ka ndjekur autostradën deri në Vorë. Me tej ajo nuk shfaqet në kamerat e bizneseve përgjatë autostradës.

Hetuesit dyshojnë se grabitësit kanë dalë në Vorë dhe mund të jenë fshehur në këtë zonë, ose mund të këtë marrë rrugën për në Fushë – Krujë.

Edhe ky mjet dyshohet të jete i vjedhur. Ekspertët e policisë shkencore po përpunojnë materialet filmike të kamerave sigurisë, në përpjekje për të identifikuar personat që duken brenda makinës./albeu.com/


Shtuar më 14/02/2017, ora 14:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori