Grabitja e 19 mln lekëvë në ish- bllok, pushohen hetimet ndaj Robert Kullës
Janë pushuar hetimet ndaj Robert Kullës i cili dyshohej për grabitjen e 19 mln lekësh në një banke të nivelit të dytë në zonën e ish-bllokut më 9 gusht.

Sipas prokurorisë nuk ka prova dhe fakte të mjaftueshme që implikojnë Robert Kullën. Ai u vu në praga, pasi iu gjetën shuma të mëdha parash.

Kush është Robert Kulla, djali i djali i Nehat Kullës të fortit të Linzës

Robert Kullës një nga të arrestuarit si i dyshuar për grabitjen e bankës në ish-Bllok. Për policinë 35-vjeçari i lindur në Tiranë dhe me arsim 8-vjeçar ka qenë i dënuar më parë për rrëmbim e mbajtje peng personi si dhe për armëmbajtje pa leje deri sa kreu grabitjen e bankës.

Sakaq babai i tij, Nehat Kulla (ne foto) i njohur ndryshe si “Gjenerali” krijoi një bandë, e cila veproi në fshatin Tufinë të Tiranës në vitet 1997-1998. Banda u krijua gjatë trazirave të vitit 1997. Në këtë situatë ai së bashku me familjarë e miq të tij mban të paprekur repartin “xhenios”, ndër të vetmit të padëmtuar gjatë sulmeve të popullsisë.

Kulla, së bashku me të ashtuquajturit ushtarë të tij, e mban repartin nën kontroll për disa kohë, duke i vënë vetës edhe nofkën gjenerali, emër të cilin ia pagëzuan të gjithë banorët e zonës për të cilët ai ishte njeriu më me influencë.

Madje, gjatë vitit 1997, kur shteti kishte humbur kuptimin e vet, ai arrin të krijojë një komisariat të mirëfilltë policie, ku u garantonte banorëve të Kinostudios dhe Tufinës qetësinë, duke mos lejuar asnjëri të futej në hartën e vendit ku ai kishte ndikimin e tij.

Banda e tij kreu shumë vrasje dhe krime të tjera të frikshme. Nehat Kulla ndodhet aktualisht në burg i arrestuar në vitin 2005, pas ardhjes në pushtet të të djathtëve, pasi është dënuar me 20 vjet burg për vrasjen e Halim Gjuzit në vitin 1998 në Golem, shoferi i ish-Ministrit të Brendshëm Halit Shamata. /albeu.com/

Shtuar më 26/05/2017, ora 16:01

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori