Gjyqi i Moisi Habilaj në Itali, media italiane: Një marrëdhënie që 'djeg' ajo mes Habilajt dhe Tahirit
"Moisi Habilaj nuk ka qenë kurrë një nga bosët kryesorë të trafikut ndërkombëtar të drogës, por vetëm një “bartës” i thjeshtë”- kështu ka shkruajtur prestigjozia italiane Meridionneës.

Shkrimi i është kushtuar Moisi Habilaj por në të është përmendur dhe ish- ministri Sajmir Tahiri.

Pas përfundimit të seancës së fundit gjyqësore në Gjykatën e Catanias, Meridionnews ka komentuar provat e dala sa i përket operacionit të famshëm të njohur si “Wind Rose” e që lidhet me një kanal furnizues për armët dhe drogën nga Ballkani në Sicili.

Më poshtë do të gjeni shkrimin e plotë:

Moisi Habilaj nuk ka qenë kurrë një nga bosët kryesorë të trafikut ndërkombëtar të drogës, por vetëm një “bartës” i thjeshtë.

I aftë të organizojë, së bashku me disa bashkëpunëtorë, rrugë autonome të drogës nga Shqipëria. Dhe kur shkoi keq, si në rastin e ndrëhyrjeve të policisë në Augusta dhe Riposto, ai i hoqi paratë nga xhepi i tij.

Këto janë disa nga ato që kanë dalë nga seanca e fundit në Catania sa i përket oepracionit të famshëm të njohur si “Ëind Rose” e që lidhet me një kanal furnizues për armët dhe drogën nga Ballkani në Sicili.
Emri i Habilajt është ai që qëndron më së shumti tek ata në listën e të pandehurve. Jo vetëm për shkak se prokuroria po e akuzon atë si kreun e një organizate kriminale aktive ndërmjet 2013 dhe 2017, por mbi të gjitha se është kushëriri i ish Ministrit të Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri, i cili përfundoi nën hetim edhe nga ana tjetër e Detit Adriatik falë punës së Prokurorit të krimeve të rënda në Tiranë.

Një marrëdhënie që ‘djeg’ ajo mes Habilajt dhe Tahirit. Dhe kjo në Shqipëri ka krijuar një tërmet të vërtetë politik. Aq sa ish ministri, pas fushatës, përfundoi gjithashtu nën hetim në Catania, por që u mbyll në tetor 2018.

Sot Habilaj ndoqi dëgjimin nga prapa hekurave, brenda një dhome në katin përdhes të gjykatës në Piazza Giovanni Verga. Mbrojtësit e tij folën: avokatët Giuseppe Ragazzo dhe Maria Calatabiano..
“Ai nuk është kreu i ndonjë organizate kriminale – shpjegon avokati prokuror – dhe nuk ka zgjedhur kurrë njerëzit që ishin pjesë e shoqatës. E tij është një pozicion si ai i të tjerëve “. Prandaj kërkesa që rrethanat rënduese për të qenë “promotori i kokës” të përjashtohen.

Sipas avokatëve, gjyqtari i çështjes Maria Cardillo, duhet gjithashtu të marrë parasysh “sjelljen procedurale, gjithmonë lineare dhe që nga momenti i parë i përqendruar në bashkëpunimin me autoritetin gjyqësor”. Në dy raste, shefi i dyshuar, i ndaluar që nga tetori 2017, pati takime ballë për ballë me magjistratët italianë dhe me magjistratët shqiptarë që erdhën në Catania për të qartësuar qëndrimin e tij.

Duke filluar nga tregimi se çfarë do të ishte Habilaj, kreu i vërtetë i bandës që beri biznes me klanet mafioze siciliane. “Në Shqipëri – lexon një nga procesverbalet – përmes Celaj Sabaudin takova Fatosh, i cili është një tregtar i madh i marijuanës dhe më propozoi të filloja një trafik me Sicilinë”.

Aktivitetet që Habilaj ka pranuar të ketë bërë.

“Udhëtimi i parë që morra ishte në vitin 2013, i cili përfundoi me marrjen e mbi 1500 kilogramë marihuanë në Augusta. Unë kisha ardhur në Sicili në vitin 2006 dhe më parë isha murator, pastaj fillova të transportoja fruta dhe perime në tregun e Vittoria”, ka rrëfyer ai.

Një nga shumë misteret që lidhen me këtë histori, e denjë për një histori spiune, është blerja e një lojë bizhuterish të bërë në 2013 nga Habilaj në një dyqan bizhuterish në Catania. Për të përmendur këtë pasazh ishte i njëjti i pandehur në një përgjim të mbyllur në punimet e hetimit: “Një e kam blerë me nënën dhe një për gruan e tij, prej 4000 euro diamanti”.

Sipas rindërtimit të hetuesve, ato vlera të çmuara do të ishin dhurata për ish-ministrin Tahiri. Hipoteza mohoi si nga politikani shqiptar ashtu edhe nga vetë Habilaj, i cili ua tregoi magjistratëve ‘Fatosin misterioz’ si përfituesin e vërtetë.

Shtuar më 17/05/2019, ora 17:37
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori