Gjykata urdhėron Prokurorinė tė hetojė Spitalin Hygeia
Pëlqej
Spitali Hygeia
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
35-vjeēari Oriol Malo nga Korēa, pėr disa muaj rresht i ka kėrkuar gjykatės qė tė shpallte njė vendim, pėrmes sė cilės do tė urdhėrohej prokuroria pėr hetime ndaj njė grupi mjekėsh nga Spitali Hygeia nė Tiranė.

Pas njė pėrpjekjeje disamujore, i riu nga Korēa ia ka arritur qėllimit pasi sė fundmi, Gjykata Penale e Tiranės ka udhėruar Prokurorinė e Tiranės tė hetojė njė dosje tė mbyllur prej organit tė akuzės, lidhur me padinė e qytetarit Oriol Malo ndaj ekipit tė mjekėve tė pėrbėrė nga D. Pandashir, A. Kacani, E. Dado dhe N. Caushi nga spitali privat Hygeia, qė sipas tij i kishin rrezikuar seriozisht jetėn babait tė tij.

Sipas deklaratės sė Oriol Malos, babai i tij ėshtė operuar nė spitalin Hygeia nė dhjetor tė vitit 2010. Nė muajin janar, pas kryerjes sė ndėrhyrjes kirurgjikale pacienti ka dalė nga spitali, ndėrsa pak javė mė vonė ai ėshtė rikthyer sėrish pas pėrkeqėsimit tė gjendjes shėndetėsore, ku ka qėndruar i shtrirė edhe dy muaj tė tjerė nė kėtė spital por duke parė se po i rrezikohej jeta dhe se shėndeti i tij nuk po pėrmirėsohej, e kanė dėrguar tė moshuarin pėr t'a operuar nė njė spital tjetėr ku edhe ėshtė shėruar.

Nė pretencėn e tij, paditėsi pretendon se shėndeti i tė atit tė tij ėshtė dėmtuar nga njė mjekim i pakujdesshėm i mjekėve tė sipėrpėrmendur tė mjekėve tė spitalit privat Hygeia.

Nė vendimin e saj, Gjykata shprehet se "Nga tėrėsia e provave, gjatė kryerjes sė kėtij operacioni ėshtė shkaktuar njė defekt kirurgjikal, ēarja diafragmės nga ana e majtė dhe futja e omentumit dhe likid pleural. Pacienti Riza Malo ėshtė mbajtur pėr rreth dy muaj nė spitalin Hygeia. Mė pas ai ka dalė nga spitali dhe i ėshtė nėnshtruar operacionit pėr here tė tretė nė spitalin “Shefqet Ndroqi” nė Tiranė. Nga ana e organit tė prokurorisė duhet tė hetohet dhe tė sqarohet fakti se pėrse ka qėndruar i shtruar nė spitalin Hygeia shtetasi Riza Malo pas datės 18.1.2011, tė bėhet shtesė e aktit tė ekspertimit mjeko-ligjor dhe tu pėrgjigjen mjekėt kėtyre pyetjeve, nėse pacienti nuk do tė qėndronte nė kushte spitalore, demtimi i shėndetit tė tij tė ndodhur gjatė nderhyrjes kardiokirurgjikale nė dt 18.1.2011 nė spitalin Hygeia ishte i rrezikshėm pėr jetėn, ēarja e diafragmės nga ana e majtė dhe futja e omentumit dhe likid pleural ka shkakuar dėmtim tė rėndė tė tė shėndetit apo e ka rrezikuar jetėn e shtetasit Riza Malo".

Vendimi i Gjykatės vjen pasi mė parė prokuroria kishte mbyllur hetimin, duke mos e konsideruar padinė e qė kishte bėrė djali i pacientit Malo. /albeu.com/
Shtuar më 08/12/2012, ora 21:04
enkel prifti
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:39
i masakruan njerezit. te njejten gje i kane bo dhe nje te afermit tim. e shkaterrun dhe ekonomikisht te shkretin.
Agimi
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:46
Kam degju se ehste shume i shtrenjte si spital dhe sjane gje. Te mbajne ne spital me shume qe te zhvatin leket legenat
Aldo Vlora
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:48
Po normal qe do jete shtrenjte o burre. se ai tjetri nga minister ka kalui drejtor atje. Ai do me patjeter te kap fitimin qe e kishte si minister hehe :)
Shkodrani
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:52
Pa dashur qe te paragjyskoj Spitalin Hygeia, mendoj se pacienti ka te drejten ti drejtohet gjykates dhe te sqarohet ceshtja. Sepse te mbash nje person 2-3 muaj pa nevoje ne Spital dhe ti marresh dhjetera mijera euro, nuk mund te pranohet. Prokuroria te bej detyren, gjykata le te jap vendimin.
mjeku
e Hënë 10 Dhjetor 2012, Ora 01:09
c pret nga greku ?! habitem si shkojne shqiptaret ne spitalin e tyre. atje mungon sjellja,drejtesia dhe profesionaliteti. cerdhe mashtrusish. dhe mjeket i perzgjedhin si filogreke dhe jo me merit.
infermierja
e Hënë 10 Dhjetor 2012, Ora 10:16
tregohuni profesioniste te pakten ju qe pretendoni qe merrni vesh nga mjeksia.lereni organin kopetent te prenoncohet.shpifja nuk u jep nder shqipetareve
laura
e Hënë 17 Dhjetor 2012, Ora 00:07
Duke e kuptuar drejt shqetesimin e qytetarit po ju them se jane te lidhur si mishi me thojin krimi i bardhe (shendetsia) dhe gjyqsia! Kjo shifet ne Kosove e po degjohen raste edhe ne Shqipri fatkesisht! Ata qe do te duheshin te radhiten ne kte pune nder segmentet e rendesishem jane MJEKET LIGJOR. Studimet specialistike ne Unveristetin e Zagrbit per mjeksi ligjore jane 6 vite me 65 kolokviume i njejti program specialistik eshte ne Beograd po aq zgjasin edhe ne Austri e Gjermani studimet specialistike te mjeksise ligjore! ne Tirane,Turqi ne Rumani e Kosove kto studime zgjasin 3 vite me gjithsej 16 kolokviume! Per kte perudhe mungon aftesimi i diagnozes dhe rrjedhes klinike ne kendin forenzik(mjekoligjore) te qeshtjeve! Ne fakt mjekoligjore dalin te pa barabart me mungese pervoje dhe dije me ata qe gabojne,neglizhojne dhe veprojne ne menyre jo bashkekohore profesionale! Duke e logaritur edhe imunitetin imagjinar qe kane mjeket kurues,nderlidhjen qe e bejne me gjyqtaret qe ne vend se ti hetojne gjyqtaret madje i "avansojne" dhe i shendrrrojne ne mjekoligjor gjoja ne mungese te eksperteve mjekoligjor" pra te specialisteve te mjeksise ligjore nga se "i lejon ligji perkatesisht MALIQI! Pergatitja shkollore sppecialistike superiore e kudrove ngaq fusha e mjeksise ligjore kerkon ndryshimin e planprogramit specialistik ngam jeksia ligjore dhe hulumtimet nderlidhese me lementin hetimor e gjyqesor! Sa ndodhin bile ne QKUK dhe spitalin e Prizrenit vdekje nga gabimet mjeksore,pakujdeisa e mjeksve etj. kurr nuk ndodhin vdekje te dhunshme me shume se ne spitale! Koha e Halimeve dhe karieristeve te semure duhet te menjanohet sepse nuk mund te "shkoje keshtu kungulli mbi uje" ! Duhet zgjuar perkatesisht senzibilizuar masat qe secili le te tregoje kualitet profesional dhe avansim te perhershem perndryshe do te vijne dite te veshtira per kuadrot qe flasin shqip.Cdo gje e ka fundin e vet! Nese vijne kohra tjera te qarkullimit te njerzve qe pa dyshim se po ktu do te vijne mjek edhen ga vendet armike te na trajtojne !Semundja nuk zgjedh vend dhe njerz nese duhet te sherohet! Ne Prishtine me shume shkojne te sherohen ne nje "qender per hipnoze" se sa tek neuropsikiatrit klinik.Apo nje shembull tjeter eshte nje mjek ne nje fshat te rrethit te Prizrenit njefar dr.redjo dani-qe ne faksimil po i shkruante specialist inernist dhe mr.sc.reumatologije shkojne te ky fare mjeku me shume pacient se ne repartin e internos apo se tek koleget e tyre privat! Te kerkuarit per tu sheruar i kalon cdo kufi
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.