Gjykata urdhëron Prokurorinë të hetojë Spitalin Hygeia
Pëlqej
Spitali Hygeia
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
35-vjeçari Oriol Malo nga Korça, për disa muaj rresht i ka kërkuar gjykatës që të shpallte një vendim, përmes së cilës do të urdhërohej prokuroria për hetime ndaj një grupi mjekësh nga Spitali Hygeia në Tiranë.

Pas një përpjekjeje disamujore, i riu nga Korça ia ka arritur qëllimit pasi së fundmi, Gjykata Penale e Tiranës ka udhëruar Prokurorinë e Tiranës të hetojë një dosje të mbyllur prej organit të akuzës, lidhur me padinë e qytetarit Oriol Malo ndaj ekipit të mjekëve të përbërë nga D. Pandashir, A. Kacani, E. Dado dhe N. Caushi nga spitali privat Hygeia, që sipas tij i kishin rrezikuar seriozisht jetën babait të tij.

Sipas deklaratës së Oriol Malos, babai i tij është operuar në spitalin Hygeia në dhjetor të vitit 2010. Në muajin janar, pas kryerjes së ndërhyrjes kirurgjikale pacienti ka dalë nga spitali, ndërsa pak javë më vonë ai është rikthyer sërish pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore, ku ka qëndruar i shtrirë edhe dy muaj të tjerë në këtë spital por duke parë se po i rrezikohej jeta dhe se shëndeti i tij nuk po përmirësohej, e kanë dërguar të moshuarin për t'a operuar në një spital tjetër ku edhe është shëruar.

Në pretencën e tij, paditësi pretendon se shëndeti i të atit të tij është dëmtuar nga një mjekim i pakujdesshëm i mjekëve të sipërpërmendur të mjekëve të spitalit privat Hygeia.

Në vendimin e saj, Gjykata shprehet se "Nga tërësia e provave, gjatë kryerjes së këtij operacioni është shkaktuar një defekt kirurgjikal, çarja diafragmës nga ana e majtë dhe futja e omentumit dhe likid pleural. Pacienti Riza Malo është mbajtur për rreth dy muaj në spitalin Hygeia. Më pas ai ka dalë nga spitali dhe i është nënshtruar operacionit për here të tretë në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë. Nga ana e organit të prokurorisë duhet të hetohet dhe të sqarohet fakti se përse ka qëndruar i shtruar në spitalin Hygeia shtetasi Riza Malo pas datës 18.1.2011, të bëhet shtesë e aktit të ekspertimit mjeko-ligjor dhe tu përgjigjen mjekët këtyre pyetjeve, nëse pacienti nuk do të qëndronte në kushte spitalore, demtimi i shëndetit të tij të ndodhur gjatë nderhyrjes kardiokirurgjikale në dt 18.1.2011 në spitalin Hygeia ishte i rrezikshëm për jetën, çarja e diafragmës nga ana e majtë dhe futja e omentumit dhe likid pleural ka shkakuar dëmtim të rëndë të të shëndetit apo e ka rrezikuar jetën e shtetasit Riza Malo".

Vendimi i Gjykatës vjen pasi më parë prokuroria kishte mbyllur hetimin, duke mos e konsideruar padinë e që kishte bërë djali i pacientit Malo. /albeu.com/
Shtuar më 08/12/2012, ora 21:04
enkel prifti
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:39
i masakruan njerezit. te njejten gje i kane bo dhe nje te afermit tim. e shkaterrun dhe ekonomikisht te shkretin.
Agimi
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:46
Kam degju se ehste shume i shtrenjte si spital dhe sjane gje. Te mbajne ne spital me shume qe te zhvatin leket legenat
Aldo Vlora
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:48
Po normal qe do jete shtrenjte o burre. se ai tjetri nga minister ka kalui drejtor atje. Ai do me patjeter te kap fitimin qe e kishte si minister hehe :)
Shkodrani
e Shtunë 8 Dhjetor 2012, Ora 23:52
Pa dashur qe te paragjyskoj Spitalin Hygeia, mendoj se pacienti ka te drejten ti drejtohet gjykates dhe te sqarohet ceshtja. Sepse te mbash nje person 2-3 muaj pa nevoje ne Spital dhe ti marresh dhjetera mijera euro, nuk mund te pranohet. Prokuroria te bej detyren, gjykata le te jap vendimin.
mjeku
e Hënë 10 Dhjetor 2012, Ora 01:09
c pret nga greku ?! habitem si shkojne shqiptaret ne spitalin e tyre. atje mungon sjellja,drejtesia dhe profesionaliteti. cerdhe mashtrusish. dhe mjeket i perzgjedhin si filogreke dhe jo me merit.
infermierja
e Hënë 10 Dhjetor 2012, Ora 10:16
tregohuni profesioniste te pakten ju qe pretendoni qe merrni vesh nga mjeksia.lereni organin kopetent te prenoncohet.shpifja nuk u jep nder shqipetareve
laura
e Hënë 17 Dhjetor 2012, Ora 00:07
Duke e kuptuar drejt shqetesimin e qytetarit po ju them se jane te lidhur si mishi me thojin krimi i bardhe (shendetsia) dhe gjyqsia! Kjo shifet ne Kosove e po degjohen raste edhe ne Shqipri fatkesisht! Ata qe do te duheshin te radhiten ne kte pune nder segmentet e rendesishem jane MJEKET LIGJOR. Studimet specialistike ne Unveristetin e Zagrbit per mjeksi ligjore jane 6 vite me 65 kolokviume i njejti program specialistik eshte ne Beograd po aq zgjasin edhe ne Austri e Gjermani studimet specialistike te mjeksise ligjore! ne Tirane,Turqi ne Rumani e Kosove kto studime zgjasin 3 vite me gjithsej 16 kolokviume! Per kte perudhe mungon aftesimi i diagnozes dhe rrjedhes klinike ne kendin forenzik(mjekoligjore) te qeshtjeve! Ne fakt mjekoligjore dalin te pa barabart me mungese pervoje dhe dije me ata qe gabojne,neglizhojne dhe veprojne ne menyre jo bashkekohore profesionale! Duke e logaritur edhe imunitetin imagjinar qe kane mjeket kurues,nderlidhjen qe e bejne me gjyqtaret qe ne vend se ti hetojne gjyqtaret madje i "avansojne" dhe i shendrrrojne ne mjekoligjor gjoja ne mungese te eksperteve mjekoligjor" pra te specialisteve te mjeksise ligjore nga se "i lejon ligji perkatesisht MALIQI! Pergatitja shkollore sppecialistike superiore e kudrove ngaq fusha e mjeksise ligjore kerkon ndryshimin e planprogramit specialistik ngam jeksia ligjore dhe hulumtimet nderlidhese me lementin hetimor e gjyqesor! Sa ndodhin bile ne QKUK dhe spitalin e Prizrenit vdekje nga gabimet mjeksore,pakujdeisa e mjeksve etj. kurr nuk ndodhin vdekje te dhunshme me shume se ne spitale! Koha e Halimeve dhe karieristeve te semure duhet te menjanohet sepse nuk mund te "shkoje keshtu kungulli mbi uje" ! Duhet zgjuar perkatesisht senzibilizuar masat qe secili le te tregoje kualitet profesional dhe avansim te perhershem perndryshe do te vijne dite te veshtira per kuadrot qe flasin shqip.Cdo gje e ka fundin e vet! Nese vijne kohra tjera te qarkullimit te njerzve qe pa dyshim se po ktu do te vijne mjek edhen ga vendet armike te na trajtojne !Semundja nuk zgjedh vend dhe njerz nese duhet te sherohet! Ne Prishtine me shume shkojne te sherohen ne nje "qender per hipnoze" se sa tek neuropsikiatrit klinik.Apo nje shembull tjeter eshte nje mjek ne nje fshat te rrethit te Prizrenit njefar dr.redjo dani-qe ne faksimil po i shkruante specialist inernist dhe mr.sc.reumatologije shkojne te ky fare mjeku me shume pacient se ne repartin e internos apo se tek koleget e tyre privat! Te kerkuarit per tu sheruar i kalon cdo kufi
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian