Gjykata jep vendimin për antarët e klanit "Duka", eleminatorët e Santiago Malkos
Gjykata e Krimeve të Rënda ka caktuar në mungesë masën “arrest me burg” për 8 anëtarët e klanit “Duka”, të cilët janë shpallur në kërkim pasi akuzohen për vrasjen e ish-efektivit të Policisë, Santiago Malkos.

kërkim nga Policia janë dy vëllezërit Leonard dhe Elis Duka, Xhoni Nica, Oltian Loka, Ilir Selmani, Aleksandër Maxhaku, Dritan Agaj, Fatmir Hyseni (Doqja).

Elvis Gaçaj, i ashtuquajturi “Gabeli”, i cili është lënë gjithashtu në burg nga Gjykata e Durrësit dhe Blendi Teta, i cili luante rolin e informatorit mbi lëvizjet e Malkos. 39-vjeçari ishte i pari i arrestuar për ngjarjen dhe është lënë në burg pa afat nga Gjykata e Tiranës.

Mëgjithatë brenda pak ditësh pritet që Gjyakata të rivlerësojë masën për arrest me burg.

Fillimisht dosja “Malko” u hetua nga prokuroria e Tiranës, por kjo e fundit moskompetencë duke e kaluar çështjën tek Krimet e Rënda.

Ish-polici Santiago Malko u ekzekutua mbrëmjen e 27 gushtit në zonën e “Xhamllikut” në Tiranë, në makinën e tij tip “BMW X5”. Ai ishte pjesë e bandës së Ervis Martinajt, i njohur ndryshe si bosi i lojërave të fatit.

Malko kishte gjithashtu në pronësi disa pika bastesh sportive. Ai ka qenë i përfshirë në ngjarjen e 4 tetorit 2018, ku dhe ndodhi vrasja e Fabian Gaxhës në ish-Bllok pas një përplasjeje me armë. Gjithashtu ish-polici i vrarë është përfshirë në një sherr me dy vëllezërit Lashi në vitin 2016 për një borxh prej 1 mijë eurosh.

Pas kësaj ngjarje të rëndë, Dosja.al zbuloi skandalin, se Santiago Malko ka qenë pjesë e Inspektoriatit të Mjedisit dhe Pyjeve, ku ka punuar si inspektor edhe pse ka qenë i shpallur në kërkim.
Shtuar më 21/10/2019, ora 10:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori