Gjosha: Shqipëria e vendosur të avancojë me axhendën europiane
Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, priti sot në një takim kortezie Ambasadoren e Greqisë, znj. Eleni Sourani.

Ministrja Gjosha vlerësoi bashkëpunimin me Greqinë, veçanërisht projektet e përbashkëta të cilat kanë rezultuar të suksesshme për banorët e zonave ndërkufitare ku ato shtrihen.

Gjosha shprehu falenderimet për mbështetjen që Greqia i ka dhënë Shqipërisë me procesin e integrimit, duke nënvizuar se ky proces është i pakthyeshëm për vendin.

Bashkëbisedueset diskutuan për rëndësinë e reformës në drejtësi në procesin e integrimit. Ambasadorja Sourani vlerësoi kalimin e kësaj reforme me konsensus duke e cilësuar si një hap përpara në zhvillimin e Shqipërisë.

Ministrja Gjosha nënvizoi se Shqipëria është e angazhuar maksimalisht të ndërmarrë të gjitha reformat në mënyrë që të avancojë me axhendën evropiane.

Ministrja u shpreh se pavarësisht të gjitha krizave që ka kapërcyer Europa e Bashkuar, Shqipëria beson te projekti evropian dhe është e vendosur t’i bashkohet BE-së me të drejta të plota. /albeu.com/
Shtuar më 02/09/2016, ora 15:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori