Gjirokastriti super-poezi për dasmën e Erion Veliajt
Vijon të bëjë zhurmë dasma e ministrit të Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, në kalanë e Argjirosë në Gjirokastër.

Pas akuzave të Partisë Demokratike se cermonia martesore ka qënë abuzim, propagandë dhe mashtrim duke përdorur edhe strukturat shtetërore dhe fondet qeveritare ka mbërritur edhe një poezi e një qytetari gjirokastrit.

Personi në fjalë ironizon me dasmën e Veliajt duke mabjtur të njëjtin qëndrim me Opozitën. Ajo është postuar edhe në Facebook ku ka marrë shumë pëlqime, komente dhe është shpërndarë në shumë profile të tjera. /albeu.com/

Ja poezia e plotë dedikuar dasmës së ministrit Erion Veliaj:

O moj Gjirokastra ime.
o qytet i Ergjerise.
u çudit dhe vet Argjirua.
nga dasma e Erion Velise.

Eri mos nuk kishe lek.
dhe ne S'kishe ku i gjete?
se nuk behen me nje rroge.
te gjith ato salltanete.

Me thuaj ku re ne borxh
thuam qe dhe une ta di.
mos ja more gje tet’eti?
a te Fullani kredi?

Shkule gjith diplomacine.
diplomat ambasador.
qe ndricuar Gjirokastra.
Cep me cep me prozhektor.

Te gjith miqt i prite mire.
nuk u doli rruga huq.
nisur nga Bolet e Çeços.
shtruar me tapet te kuq.

nuk rri dot jo pa te thene.
o mor vetulla e harkuar.
ku i gjete valle miljonat.
ndonje thesar ke zbuluar?

Merguan zogjte nga bedenat,
te shkreta i lane folete,
qe nga koha e Skenderbegut,
skishin par me lluks Anete.

Nuk e di ke more prift,
Te kendonte aleluja,
midis vipave te tjere,
ngre dolli dhe Arvizuja!

O ju ministrat e tjere,
qe martuat djaln e mbretit,
erdhet valle me autobuz ?
Apo me makine te shtetit?

Na premtuat dhe mire bete,
edhe neve ju besuam,
po cbeni o te babezitur,
ne per uje u perveluam.

O Erjon i fukarenjve,
Ti qe ben punet sociale,
ste kerkojme fruta deti,
duam vetem pak bukvale.

O te ftuarit ne dasem,
u kenaqt se jua kish enda,
pse nuk ra kalaja fare,
tu zinte te gjithve brenda!

Nejse une ju them trashegime,
ju uron dhe gjith mileti,
se qene leket te asistences,
a pension invaliditeti?

Pse nuk ngjallen dy here njerzit,
oh sa shume do deshiroja,
Te ngjallej dhe nje here Enveri,
nje cunak nga Palortoja.


Autor i poezise: Xhaxho Plaku
Shtuar më 16/09/2014, ora 14:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori