Gjirokastra e feston me Enverin 70-Vjetorin e Çlirimit (FOTO LAJM)

Më 18 Shtator të vitit 1944 nga Gjirokastra largohet pushtuesi i fundit gjerman. Sot 70 vjet më pas, kjo datë historike përkujtohet në masë nga gjirokastritët që vecanërisht përkujtojnë dëshmorët që dhanë jetën për clirimin nga nazifashistët.

Me këtë rast në qytet është mbajtur një parakalaim ku veteranë kanë tundur dhe foto të diktatorit Enver Hoxha.


Të pranishëm në këtë ditë të veçantë të gjirokastritëve ka qenë dhe ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj dhe ish-presidenti Alfred Moisiu. /albeu.com/

Shtuar më 18/09/2014, ora 12:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori