"Gjiknuri jep leje për 500 shpime nafte me 2.5 ton tritol"
“Shoqata Zagoria” ditën e sotme ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale, ku shkruhet se një katastrofë pritet të ndodhë në Zagori.

Sipas tyre zona rrezikon të ‘bombardohet’ me tritol nga firma ndërkombëtare e hidrokarbureve SHELL, pas lejes së dhënë nga ministri Damian Gjiknuri për 500 shpime në kërkim të naftës.

Shoqata Zagoria shkruan:

Lajm!
Nuk e dimë akoma i mirë apo i keq, por firma më e fuqishme e karburanteve SHELL ka shpërndarë disa fletushka në Zagorie për rreth 500 çpime për kërkim nafte apo gazi. Sipas të dhënave ata kanë marrë leje nga ministria e Gjiknurit dhe së shpejti fillojnë punë. Zonën Zagoir e kanë përcaktuar si zonë sizmike 6.5 ballë sipas shkallës Rihter. në çdo capim do të përdoret rreth 5 kg tritol. Dmth 5×500=2500 kg tritoll. Shpresojmë që të mos na humbasin burimet. “Kjo është Zagoria Turisike” që kërkojmë.”
Shtuar më 16/12/2018, ora 16:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori