Gjermania dhe Franca hapin kufijtë, kur do të lejohen shqiptarët të udhëtojnë drejt vendeve të BE-së
Gjermania dhe Franca rihapin kufijtë, ndërsa Evropa po del dalëngadalë nga bllokimi.

Spanja do të rihapë kufijtë më 21 qershor.

Franca dhe Gjermania u bënë vendet e fundit evropiane që rihapnin kufijtë e tyre pasi kontinenti po del nga bllokimi i tij tre-mujor Covid-19.

Duke folur të dielën në mbrëmje, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se kufijtë e vendeve Shengen do të hapen nga e hëna dhe kufijtë e saj për vendet e jo-BE-së nga 1 korriku (përfshirë edhe shqiptarët).

Ai tha se ndërsa Franca mund të ishte krenare për përgjigjen e saj ndaj pandemisë, ajo duhej të reflektonte për krizën.

"Kjo sfidë gjithashtu ka zbuluar dobësi, brishtësi, varësinë tonë nga kontinentet e tjera për të blerë produkte të caktuara, pabarazitë tona sociale dhe territoriale," tha ai. "Do të doja që ne të mësonim të gjitha mësimet nga ato që kemi kaluar."

Gjermania hapi kufijtë e saj për udhëtarët e tjerë evropianë, por qeveria – e cila ndihmoi të fluturojnë 240,000 njerëz në shtëpi ndërsa pandemia u rrit në mënyrë eksponenciale – paralajmëroi njerëzit të jenë të kujdesshëm pasi kanë planifikuar pushimet e tyre verore.

"Apeli im për të gjithë ata që udhëtojnë: shijoni pushimet tuaja verore, por shijojeni me kujdes dhe përgjegjësi," tha ministri i jashtëm, Heiko Maas. "Gjatë pushimeve verore, ne duam ta bëjmë atë sa më të vështirë që virusi të përhapet përsëri në Evropë."

Apeli erdhi ndërsa 10.900 turistë gjermanë udhëtuan në ishujt Balearik, si pjesë e një skeme pilot për të ndihmuar Spanjën të riaktivizojë industrinë e tij të rëndësishme turistike.
Shtuar më 15/06/2020, ora 18:23

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori