Gjendet një tjetër breshkë e ngordhur në brigjet e Vlorës
Një tjetër breshkë Kareta-Kareta është gjendur e ngordhur ditën e sotme në bregdetin e Vlorës.

Shkak është bërë ngrohja e ujrave që sjell breshkat në breg si dhe kushtet klimaterike. Kjo nuk është breshka e parë që gjendet në bregun e Vlorë, ku disa muaj më parë një tjetër breshkë Kareta-Kareta është gjetur e ngordhur.

Kareta- Kareta është një breshkë oqeanike e shpërndara në të gjithë botën. Breshka e ujit është gjetur në Atlantik, Paqësor, oqeanit Indian dhe Detin Mesdhe. Ajo e kalon shumicën e jetës së saj në det dhe në grykëderdhjet e habitateve, femrat një kohë të shkurtër shkojnë në breg të detit për të vendosur vezët.
Shtuar më 05/06/2020, ora 13:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori