Fuqitë e huaja kanë futur 25 milionë euro në Shqipëri
Për zgjedhje në Shqipëri kanë hyrë rreth 25 milionë euro nga fuqitë e huaja për të ndikuar në vendimmarrjen në Shqipëri. Një deklaratë e tillë vjen nga zëvendësministri i Jashtëm në detyrë , Kreshnik Çollaku, i cili në një intervistë për emisionin "Ora 00" në UTV, është shprehur se Prokuroria e Përgjithshme, Shërbimi Informativ dhe Agjenci të vendeve partnere të NATO-s duhet të hetojnë në këtë drejtim pasi shumat e parave që kanë lëvizur dhe që ka fakte që kanë hyrë edhe nga jashtë kalojnë fuqinë e biznesmenëve të fuqishëm.

Sipas zv/ministrit të Jashtëm, janë shuma parash që vetëm fuqi të tjera të huaja mund t’i disponojnë.

Përsa i përket fakteve, Çollaku u shpreh: "Ka dhjetëra, qindra dhe mijëra fakte dhe prova, dëshmitarë të gjallë. Blerja masive e votës llogaritet nën zë tek një faturë 100 e ca milionë euro. Unë jam në pozitën e zv/ministrit të Jashtëm dhe s’më lejohet të bëj analiza më gjatë se kaq. Do them dhe dy fjali dhe do e lë këtu. Ky fenomen nuk është problem i analistëve. Në këtë fenomen jashtëzakonisht të rrezikshëm, jo vetëm për politikën, për partitë, por për sigurinë kombëtare të vendit, duhet të merren institucionet kombëtare të sigurisë së këtij vendi. Unë nuk e di nëse Prokuroria ka filluar ta mendojë një hetim mbi lëvizje parash masive që ka ndodhur gjatë këtyre zgjedhjeve në Shqipëri. Unë nuk e di nëse Shërbimi Informativ Shtetëror i vendit ka sinjale apo po heton drejt pistave të lëvizjeve masive së parave kolosale nga jashtë për zgjedhjet në Shqipëri. Nuk është çështja cila parti fiton dhe cila parti humb. Por shumat e mëdha që janë futur në lojë nuk janë shuma që mund t’i fusë në lojë individë të caktuar. Këto duken se janë fuqi më të mëdha se biznesmenë të fuqishëm. Këto lloj fuqish destabilizojnë. Është potencial për të destalibilizuar vendin për qëllime të mëdha dhe strategjike".

Teori konspirative? "Mund të duket kështu, prandaj thashë që nuk më takon mua të shkoj më tej, U takon organeve përkatëse ta ndjekin". /albeu.com/


Shtuar më 01/09/2013, ora 11:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori