Fuere largohet nga Maqedonia ne mars
Albeu.com
Misioni i evroambasadorit me mandat më të zgjatur në Maqedoni, Ervan Fuere do të qartësohet në muajin mars, pasi që atëherë i skadon mandati i tij. Zyra e Bashkimit Evropian në Shkup ka bërë të ditur se afati zyrtar i skadimit të mandatit është në mars, por se ata nuk japin detaje mbi këtë.

”Tani për tani nuk mund të japim ndonjë informacion se a do t`i vazhdohet mandati. Por ajo që është për t`u theksuar zyrtarisht është se mandati i tij zyrtar përfundon në fund të muajit mars”, ka bërë të ditur për “24 orë” përfaqësuesi për media pranë zyrës së BE-së, Konstantin Jovanovski, duke mos dhënë detaje të tjera, për misionin e ardhshëm të Bashkimit Evropian në Maqedoni. Largimi i ambasadorit më të ekspozuar në aktivitete zyrtare e ceremoni të ndryshme private do të ndodhë ose jo në periudhën vendimtare të Maqedonisë në fazën kyçe të proceseve evrointegruese.
Eksperti i çështjes ndërkombëtare dhe evropiane, prof.dr. Ylber Sela ka theksuar se Fuere ka kryer misionin në mënyrë aktive, duke qenë disa herë i suksesshëm.

“Fuere deri tani ka qenë aktiv dhe ka bërë punën e tij, ashtu siç shohim tani realitetin. Ai për gjithçka ka dhënë rekomandime dhe sugjerime në Bruksel dhe se disa herë mund të shquhet për suksese. Besoj se Maqedonia duhet të jetë e kënaqur me punën e këtij diplomati të lartë evropian, i cili pati kontribut lidhur me liberalizimin e vizave dhe dhënien e rekomandimin për fillimin e negociatave për anëtarësim në BE”, ka theksuar ligjëruesi universitar Ylber Sela. Nga ana tjetër, nuk përjashtohet që në vend të Fueres të emërohet një diplomat tjetër perëndimor, por i njohur me misionet e tij në rajonin e Ballkanit Perëndimor, i cili do të jetë një lehtësues dhe bashkërendues për përshpejtimin e zgjidhjes për kontestin e emrit me Greqinë.

Nga fundi i marsit, Këshilli i BE-së do të vendos se a do të vazhdoj rrugëtimin diplomatik, Fuere, i cili përveç se detyrës së përfaqësuesit special të BE-së, mban edhe postin e shefit të zyrës së delegacionit të KE-së. Ervan Fuere mbërriti në Maqedoni në vitin 2005, duke u vlerësuar si një diplomat i “urtë” evroperendimor, i cili do të duhej të shtynte procesin e reformave, realizimin e Marrëveshjes së Ohrit dhe mbështetjen e procesit të evrointegrimeve. (INA)
Shtuar më 14/01/2010, ora 22:36
Tage: arkiv

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori