"Fshinte" kallzimet penale kundrejt shumave të majme, dosja e avokatit shkon në SPAK
Policia e Fierit ka arrestuar një avokat, të shpallur në kërkim për “Korrupsion pasiv" dhe "Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

K. Xh., 30 vjeç, banues në Fier u arrestua pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë, me vendimin e datës 08.01.2020, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprat penaleKorrupsion pasiv" dhe "Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

Shtetasi K.Xh., gjatë kohës që ka qënë avokat pranë Dhomës së Avokatisë Fier, nëpërmjet skemës së mashtrimit, dyshohet se realizonte presione dhe inskenime ndaj qytetarëve të ndryshëm kundrejt përfitimit të shumave financiare për arrestime/ndalime ndaj tyre, për shkak të kallëzimeve penale që bëheshin, por që nuk përmbanin elementë të veprës penale.

Materialet proceduriale i kaluan SPAK për veprime të mëtejshme.


Shtuar më 03/03/2020, ora 10:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori