Francezët kundër masave COVID-19, nisin protestat masive (FOTO LAJM)

Edhe nw Francw kanw shpwrthyer protestat masive, ndwrsa shqetwsimet e turmave janw afwrsisht tw njwjta. Protestuesit u mblodhën sot për demonstrata paqësore në një park të Parisit.

Ata kanë shprehur pakënaqësinë me masat e detyrueshme të mbajtjesmaskave të fytyrës, duke thirrur “Liri, liri!” AFP shkruan se kjo është një nga protestat e para të këtij lloji në shtetin francez, transmeton Telegrafi.

Protestuesit u mblodhën në një shesh në Parisin lindor, duke akuzuar qeverinë për “manipulimin e njerëzve me frikë” dhe imponimin e mbajtjesmaskave në disa qytete të mëdha franceze “pa ndonjë justifikim shkencor” gjersa disa protestues u gjobitën për mos mbajtjen e maska.


Është një nga tubimet e para të aktivistëve që protestojnë kundër mbajtjes së detyrueshme të maskave në Francë.

Protestuesit u rrethuan shpejt nga anëtarët e forcave të sigurisë dhe disa protestues u gjobitën me 135 euro për mos mbajtjen e maskave.

Shtuar më 29/08/2020, ora 21:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori