Franca "JO", shansi i vetëm për Shqipërinë është Finlanda
Vetoja e Francës po bllokon fillimin e negociatave të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore, duke vënë në dyshim të gjithë procesin e zgjerimit evropian.

Samiti i BE-së, përveç ndryshimeve dramatike, nuk do të jetë në gjendje të japë dritën e gjelbër për të dy vendet e Ballkanit, megjithë një shumicë të madhe të partnerëve evropianë që favorizojnë rekomandimin e formuluar nga Komisioni.

Përveç Francës, Holanda dhe Danimarka po mbahen prapa, por kundërshtojnë vetëm Shqipërinë.

Ankesat e përsëritura nga Komisioni dhe Parlamenti i BE-së dhe mesazhet nga Tirana dhe Shkupi nuk duket se kanë pasur ndonjë efekt tek presidenti francez, i cili merr pikën dhe vazhdon të kërkojë të reformojë të gjithë makinën vendimmarrëse të BE-së së pari për t’i dhënë zgjerimit besueshmëri më të madhe .

Vetëm atëherë dyert e Evropës mund të hapen për vendet e reja. Një pozicion që fsheh nevojën e Macron për të mbajtur nën kontroll forcat e brendshme populiste.

Karta e fundit në tryezë për ta bërë presidentin francez të ndryshojë mendim është Finlanda, e cila mban presidencën e BE-së, me të ashtuquajturin ‘shkëputje’, ndarjen e fateve të Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore.

Sakrifikimi i Tiranës dhe shpëtimi i Shkupit në përpjekjen përfundimtare për të mos destabilizuar rajonin. Nëse liderët e BE nuk japin dritën jeshile në negociatat “qeveria jonë do të vdesë”, paralajmëroi kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Por mundësia e ndarjes së fatit të dy vendeve nuk duket se gjen favor në Paris, apo edhe me disa shtete si Italia, e cila do të dëshironte një rrugë të qartë për të dy.

Pengesa nuk do të kuptohej nga qytetarët shqiptarë dhe maqedonas, paralajmëroi presidentin e Parlamentit Evropian, David Sassoli.

Në rast të një shtyrjeje tjetër – do të ishte e treta në dy vjet – do të jetë në dorën e Komisionit të ri të BE-së për të mbajtur gjallë shpresat e Ballkanit, me presidentin e zgjedhur Ursula von der Leyen i cili thotë se ajo është “e bindur” se Shqipëria dhe Maqedonia Veriore ” përpjekje të mëdha për t’iu qasur standardeve evropiane dhe meritojnë një sinjal pozitiv “./Ansa

Shtuar më 17/10/2019, ora 22:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori