FOTO/ Tanket turke sulmojnë ushtrinë e Asadit: Rrezikohet Lufta e Madhe në Siri

Veriu i Sirisë rrezikon të bëhet shkak për një përplasje të gjerë ushtarake mes Turqisë dhe Sirisë.

Forcat turke kanë sulmuar që prje mbrëmjes së djeshme ushtrinë e Presidentit Asad që i janë afruar Idlibit, qytetit të fundit të mbetur në duart e rrebelëve të mbështetur nga Turqia, shkruan albeu.com.

Një numër i madh raketash dhe predhash të lëshuara nga ushtria turke kanë rënë mbi ushtrinë e Asadit me qëllim parandalimin e avancimit të tyre në afërsi të Idlibit.

Turqia ka ndërhyrë në këtë zonë duke dërguar mijëra ushtarë dhe dhjetra tanke për të penguar rëniën e qytetitduart e ushtarëve të Asadit, gjë e cila sipas tyre do të shkaktojë masakër në qytet. /abcnews.al

Shtuar më 20/02/2020, ora 12:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori