Flasin ekspertët: Me sa gradë duhet t'i lajmë rrobat për të shkatërruar COVID-19
"Është treguar se larja e rrobave deri në 56 gradë celsius vret koronavirusin. Nuk ka nevojë të zieni rrobat..."

Specialistët e sëmundjeve infektive kanë studiuar rastet dhe thonë se larja e rrobave me 56 gradë celsius mund të vrasë virusin, raporton e përditshmja britanike Mail Online.

Virologia Sacha Stelzer-Braid, e cila po vëzhgon nga afër përhapjen e koronavirusit në Australi tha se pastrimi i rregullt bën që virusi të shpërbëhet dhe të vdesë.

Kjo do të thotë se mundësia e infektimit nëpërmjet veshjeve është tepër e ulët dhe larja me temperturë prej 56 gradë celsius vret cdo lloj virusi.
Shtuar më 30/03/2020, ora 22:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori